Marina Cafe Reklam 668x200

Kamuda çalışan taşeron işçiler ‘iş garantisi’ istiyor

Kamu Şirketi Personelleri Derneği Silifke Şubesi Başkanı Mevlüt Doğan, kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerin acilen çözülmesi gereken en önemli sorununun statü ve iş garantilerinin olmayışı olduğunu söyledi.

Kamu Şirket Personelleri Derneği Genel Başkanı Hakan Aydın tarafından, taşeron işçilerin sorunlarının ve çözüm önerilerinin bir dosya halinde meclise de sunulduğunu kaydeden Doğan, Devletin taşeron firmaları aradan kaldırıp kurum ile sözleşme imzalatması halinde devletin bir yılda, 1.064.760,00 TL kar edeceğini söyledi.

‘EZİLEN HER ZAMAN TAŞERON İŞÇİLER’

Genel Başkan Aydın’ın meclise sunduğu dosya içeriği ile ilgili bilgiler veren Doğan, “En önemli ve çözülmesi gereken tek sorunumuz statümüz ve iş garantimizin olmayışıdır.

4857 sayılı İş Kanununda işçilerin özlük haklarıyla maddeler detaylarıyla anlatılmıştır. Fakat uygulama ve denetim eksikliğinden dolayı yasal haklarımızdan bugüne kadar faydalanamadık. Gerek üst işverenimiz olan kurumlar ve gerekse alt işveren olan taşeron firmalar arasında uyuşmazlılar ve yasal boşluklar yüzünden ezilen her zaman taşeron işçiler olmuştur. Taşeron işçilerin temsilcileri olan biz dernekler, statü ve iş garantisi sağlanması için devletimizi, kurumlarımızı zora sokacak şekilde değil tam aksine elini kuvvetlendirecek ve kar edecek şekilde proje üretmiştir. Değerli büyüklerimizin destek vermeleri halinde kamuda çalışan 467 Bin işçimiz bugüne kadar ki tüm hak paylarını bundan sonra yaşamayacak.

4857 sayılı iş kanunu 2. maddeye göre asıl işverenin işçilerinin alt işveren tarafından işe alınarak çalıştırılmaya devam etmesi suretiyle hakları kısıtlanamaz veya daha önce o işyerinde çalıştırılan kimse ile alt işveren ilişkisi kurulamaz. Aksi halde ve genel olarak asıl işveren ilişkisinin muvazaalı işleme dayandığı kabul edilerek alt işverenin işçileri başlangıçtan itibaren asıl işverenin işçisi sayılarak işlem görürler. İşletmenin ve işin gereği ile teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren işler dışında asıl iş bölünerek alt işverenlere verilemez.

Bu ve buna benzer diğer maddelere istinaden derneklerin ÇSGB istediği iş teftiş kurulu müfettişlerinin hazırladığı rapor da asıl işverenimizin kurum olduğunu onaylamıştır. Müfettiş raporuna istinaden başlatılan yargı yolu ise asıl işveren kurum olduğunu beyan ederek karar vermiştir. Bu da demek oluyor ki asıl işverenimiz taşeron firma değil çalıştığımız kurumdur.

Mahkemenin işçi meselesinde kabul ve muhatap olarak taşeron firmayı değil kurumu alması ispatıdır. Kıdem tazminatı mesai, yol, yemek, izin hakları gibi mahrum edilen tüm özlük haklarının karşılığı olan parayı yasal faizi ile beraber taşeron firmadan değil kurumdan tahsil etmesi de asıl işverenimizin kurum olduğunu doğrulamaktadır. Bu da demektir ki taşeron firmaların buradaki rolü sadece ihaleye girmek ve işçi üzerinden para kazanmaktır.

Hazırladığımız çalışmamızda devletimiz kazanacak, işçimiz de kazanacaktır. Taşeron işçilerin iş garantisi ve statü sorunu için hazırlanan proje;

Dernek başkanları olarak illerimizde saymanlıklara ve gerekli birimlere yaptırdığımız hesaplama sonucunda ortaya çıkan rakam karşısında şaşkına döndük.

Kamuda asgari ücretle çalışan bir taşeron işçinin devlete maliyeti 1.490 TL’dir. Teknik birim veya vasıflı çalışanların kamu ihale kurumuna göre maliyetleri 2,500 – 3,000 TL arasında değişmekte. 1490 TL ortalama aldığımız hesaptır. Hesap ortada: ortalama maaşımız 800 TL, SSK primi kesintiler ile beraber 1,300 TL. Bir işçi maliyeti 1,490 TL, Maaş+sigorta; 1,300 TL. aradaki 190 TL fark işçinin cebine girmiyorsa veya devletin kasasında kalmıyorsa bu para kimin cebine giriyor. Dernekler olarak diyoruz ki; aradaki 190 TL fark devletimizin kasasında kalsın. Bizler aynı maaş  ve aynı şartlarda taşeron firmaları aradan kaldırıp kurumun kendisi ile sözleşme imzalayalım ve devletimiz 467 bin işçi üzerinden her ay 190 TL kar etsin. Biz işçiler de en azından iş garantisi ve statüye kavuşmuş olalım.

Devlet taşeron firmaları aradan kaldırıp kurum ile sözleşme imzalatırsa; toplam işçi 467 Bin, aylık bir işçi karı; 190 TL iken 88.730,00 TL kar etmiş olacak. Aylık karın 88.730,00 TL olduğunu düşünerek bir yıllı karı, 1.064.760,00 TL kar etmiş olacak. Hesap ortada. Taşeron işçilerin sorunlarına karşı çözüm önerisi bu. Sadece gerekli birkaç düzenleme ile kamunun kendisi sözleşmelerimizi onaylayacak. Bu uygulama hayata geçerse iş garantisi ve statü kazanarak tüm özlük haklarımıza kavuşmuş olacağız.”

Rukiye Yüksel


Paylaş

HABER YORUMLARI

  Henüz bir yorum yapılmadı..

93.89.225.254 YORUM EKLE

  Yasal Uyarı
  www.silifkegundem.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, grafikler, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 nolu yasa ile Genç Ajans tarafından korunmaktadır. Yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. www.silifkegundem.com bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir. www.silifkegundem.com'daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır.
  Yorum yapacakların dikkatine
  Yorumlarınızın site yönetimi tarafından onaylanması gerekmektedir. Yapacağınız yorumlarda ip adresiniz sistemimize otomatik olarak kaydedilmektedir. Yapılan yorumlardan yorumcunun kendisi sorumludur. Silifke Yeni Gündem Gazetesi bu konuda hiç bir hukuki sorumluluğu kabul etmeyeceğini kamuoyuna saygıyla bildirir.

  Tüm veri giriş ekranı altından okuyucumuza duyurulur..

En çok okunan Gündem haberleri :

 • 1 ) Mersin-Silifke ve Taşucu Arası Toplu Taşıma Seferleri Başladı (36248) kez okundu
 • 2 ) Elektrik kesintisi çileden çıkardı (33236) kez okundu
 • 3 ) ‘Çimento fabrikaları, bölgenin kaderini değiştirecek’ (24192) kez okundu
 • 4 ) Ayakkabı tamircileri dertli (19246) kez okundu
 • 5 ) Bir yılda 472 Bin 540 vatandaş muayene oldu (18937) kez okundu
 • 6 ) Köylerde Dr. Mustafa Turgut coşkusu (5835) kez okundu
 • 7 ) Emniyete kameralı gezici radar aracı (5546) kez okundu
 • 8 ) Adliye sarayına yeni yol (5029) kez okundu
 • 9 ) '15 termik santral çevre katliamı demek’ (4695) kez okundu
 • 10 ) “Silifke Harekete Geçiyor” (4340) kez okundu