Marina Cafe Reklam 668x200

‘Çimento fabrikaları, bölgenin kaderini değiştirecek’

Eren Holding'e bağlı MEDCEM Madencilik ve Yapı Malzemeleri San. Tic.A.Ş., Silifke’ye bağlı Akdere beldesinde gerçekleştireceği çimento yatırımı ile ilgili bilgiler vermek, yerel ve ulusal basını bilgilendirmek amacıyla Taşucu Baba Restaurant’da iftar yemeği düzenlendi.

Şirket Müdürü Mehmet Yavuz, Mali İdari Sorumlusu Atakan Şen ve Şirketin Silifke Temsilciliğini yapan Ali Şahin, basın mensuplarına Akdere Beldesindeki çimento fabrikası ve Yeşilovacık Beldesinde liman yapımı çalışmalarıyla ilgili önemli bilgiler aktardı.

“BÖLGEMİZ CANLANACAK VE İSTİHDAM ORTAMI YARATILACAK”

Akdere Beldesinde Çimento Fabrikası ve Yeşliovacık Beldesindeki Liman yapımıyla, bölgenin tarım, turizm, sanayi ve ticari anlamda zenginleşeceğini ve istihadama büyük oranda katkı sağlanacağını vurgulayan Mehmet Yavuz, “Çimento Fabrikası ve liman yatırımlarımız, bölgemizin en önemli yatırımlarından birisi olacaktır. Mersin ve Silifke için, sosyal, kültürel, ekonomik ve özellikle turizm ile ticari alanda, çok kısa sürede gelişmesine katkı sağlayacaktır. Fabrika ve liman yapımının ardından özellikle turizm ve ticaret alanında yeni yatırımlar hayata geçecek, Mersin ve Silifke ile beldeleri ticaret sektöründeki yerini alacaktır. Liman inşaatı yapımı yapılacak yeni yatırımların da önünü açacaktır. Aynı zamanda bu yatırımlarla istihdam sorunu azalacak, gençlerimizin iş bulabileceği ortamlar yaratılacaktır. Akdere beldesindeki fabrikamız için büyük bir özlemle bu yatırımının bitmesini bekliyoruz. Bu projenin halkımıza hayırlı olmasını temenni eder, Silifke ve beldelerine yıllardır özlemle beklediği bu projeyi bizlere kazandıran holding ve şirket yetkililerimiz ile yöre halkımıza teşekkür ederiz. "dedi.

“KİMSENİN ÇEVREYE VE SAĞLIĞA ZARAR VERDİĞİ YOK”

Fabrikanın iddia edildiği gibi çevreyi tahrip etmeyeceğini belirten Yavuz, “Yöre halkımız ve vatandaşlarımız müsterih olsun. Kimsenin çevreye zarar vermesine izin vermeyiz. Dünyanın bütün ülkelerinde ve Türkiye’nin birçok değişik il ve ilçelerinde bu tür fabrikalar zaten var ve faaliyet gösteriyorlar. Fabrikalar çağın teknolojik imkânlarına uygun yapılırsa, modern bir şekilde faaliyet gösterirse hiçbir sıkıntı ve zarar vermez. Eskiden yapılan fabrikaların birçoğu kuralları ihmal etmiş, yapımında teknik imkânları ve teknolojiyi kullanamamış. Fakat bugün nereye gidersek gidelim firma bilgilendirmenin yanı sıra bölge halkını diğer çimento fabrikalarına da götürmüş. Yaptığımız yörelerde bize fabrikayla ilgili şikâyet veya olumsuzluk bildiren bir konu olmadığı gibi yatırımların önünün açılması noktasında teşvik edici girişimlerde oldu.”dedi.

“FABRİKALARIMIZ KONTROLÜMÜZ ALTINDA”

Yavuz, “Ben fabrikanın illa çevreye zarar vereceğini iddia etmiyorum. Fabrikanın çalışması sırasında titizlenerek ve kontrollü bir çalışma yapılabilir. Ben vatandaşlarımızın devletine ve yatırımlarına güvenmesini istiyorum. İnsan sağlığına zarar verecek her unsurun karşısında holding olarak bizde oluruz. Bölgemizde havamızı tehdit edecek bir sanayi faaliyeti yok ve olmayacak da. Vatandaşlarımız müsterih olsun. Kimsenin çevreye zarar vermesine taviz vermeyiz. “dedi.

“ÇAĞIN TEKNOLOJİLERİNE UYGUN BİR FABRİKAYLA HİZMET VERECEĞİZ”

Eren Holding'in Silifke'de gerçekleştireceği çimento yatırımı ile ilgili önemli bir aşamanın tamamlandığını açıklayan Şirket Müdürü Mehmet Yavuz, “1969 yılında tekstil sektöründe ticari yaşamına başlayan; enerji, kağıt, ambalaj, perakende, çimento, tekstil ve turizm alanlarında faaliyet gösteren Eren Holding ve bağlı şirketler bugün özkaynağa dayalı büyüme stratejisi ile ülkenin en büyük gruplarından biri haline gelmiştir.

Akdere Beldesinde büyük bir kısmı tamamlanan çimento fabrikası inşaatımız ve Yeşilovacık Liman yapımı çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmektedir.

1992 yılının sonunda gruba katılan Denizli Çimento, Eren Grubu tarafından gerçekleştirilen yatırımlarla, kapasitesini %300 artırmış ve bugünkü seviyesine ulaşmıştır. Eren Holding, Denizli Çimento'da dünyanın önde gelen çimento ve inşaat malzemeleri firmalarından CRH ile ortak olmuştur.

Mersin’in Silifke İlçesine bağlı Akdere Beldesindeki çimento fabrikası ve Yeşilovacık Limanına yapacağımız yükleme boşlatma limanı, bölgemiz açısından son derece refahı, ekonomiyi, yatırımı ve huzuru getirecek bir yatırımdır. Kendi sağlığımızı olduğu kadar bölgemiz insanının sağlığını ve çalışan personelimizin sağlığını da düşünmek zorundayız.”

Kapasite açısından Türkiye’nin en büyük fabrikaları arasında bulunmaktadır. Denizli Çimento, 2009 yılında tamamlanan yeni farin değirmeni ve COMFLEX çimento öğütme üniteleri yatırımları ile ülkemizin en modern ve kapasitesi yüksek fabrikalar arasındaki yerini güçlendirmiştir. Denizli Çimento, kurulu kojenerasyon tesisi ile fabrikanın ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisinin % 60’ını karşılayacak durumdadır.”dedi.

“ÇİMENTO FABRİKASI VE YEŞİLOVACIK LİMAN İNŞAATI 2016 YILININ SONUNA KADAR TAMAMLANACAKTIR”

Müdür Yavuz, “Türkiye ekonomisi,  geçtiğimiz yılda Türkiye ölçülerine göre az, gelişmiş ülke ekonomilerine göre ise oldukça iyi bir büyüme gerçekleştirdi. Dikkati çeken başka bir gelişme Avrupa Birliği’ne yapılan ihracattaki azalmanın, Ortadoğu ve Afrika ülkelerine yapılan ihracatla fazlası ile telafi edilmesi oldu. İthalatta da daralma olunca, Cari açık milli gelirin %7’si düzeyine geriledi. Bu gelişme genel olarak Türkiye ekonomisi açısından 2013 yılı için olumlu bir sinyaldir.

Daha önceleri belirttiğimiz gibi genellikle hedefimiz, Eren Grubu büyüme oranının Türkiye ekonomisi büyüme oranının üstünde olmasıdır. 2012 yılı için de bu hedefe ulaşılmıştır.

2013’ten başlamak üzere önümüzdeki üç yıl yatırım dönemi olacaktır. Modern Enerji katı atıktan elektrik üretme projesi, Modern Karton 400.000 tonluk ek kapasite artışı, Eren Enerji 1400 MWlık yeni termik santrali yapımı, Medcem Mersin Çimento fabrikası ile Yeşilovacık liman inşaatı yatırımlarının 2016 sonuna kadar tamamlanması planlanmaktadır. Yatırımların bütçesi yaklaşık 2.2 milyar ABD dolarıdır” dedi.

Konuşmaların ardından basın mensupları da kamuoyunda gündeme gelen bazın sorun ve açıklamalarıda netliğe kavuşturarak, yatırımların ve hizmetlerin takipçisi olacaklarını açıkladılar.

Taşucu Baba Restaurant’da düzenlenen iftar yemeğine; Silifke Yeni Gündem Gazetesi Yazı İşleri Müdür Rukiye Yüksel, Yeni Göksu Gazetesi Sahibi Zeki Kekeçoğlu, Yeni Göksu Gazetesi Yazı İşleri Müdürü ve İhlas Haber Ajansı Silifke Temsilcisi Murat Şengi, Doğan Haber Ajansı Temsilcisi ve Silifke Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Okur, Silifke Gazetesi Muhabirleri Kerem Okur, Turgay Şahin, Sesimiz Gazetesi Sahibi Sadık Civelek, Şirket Müdürü Mehmet Yavuz, Mali Sorumlusu Atakan Şen ve Şirketin Silifke Temsilcisi Ali Şahin katıldı.

Rukiye Yüksel


Paylaş

HABER YORUMLARI

  Henüz bir yorum yapılmadı..

93.89.225.254 YORUM EKLE

  Yasal Uyarı
  www.silifkegundem.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, grafikler, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 nolu yasa ile Genç Ajans tarafından korunmaktadır. Yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. www.silifkegundem.com bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir. www.silifkegundem.com'daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır.
  Yorum yapacakların dikkatine
  Yorumlarınızın site yönetimi tarafından onaylanması gerekmektedir. Yapacağınız yorumlarda ip adresiniz sistemimize otomatik olarak kaydedilmektedir. Yapılan yorumlardan yorumcunun kendisi sorumludur. Silifke Yeni Gündem Gazetesi bu konuda hiç bir hukuki sorumluluğu kabul etmeyeceğini kamuoyuna saygıyla bildirir.

  Tüm veri giriş ekranı altından okuyucumuza duyurulur..

En çok okunan Gündem haberleri :

 • 1 ) Elektrik kesintisi çileden çıkardı (31174) kez okundu
 • 2 ) Mersin-Silifke ve Taşucu Arası Toplu Taşıma Seferleri Başladı (28518) kez okundu
 • 3 ) ‘Çimento fabrikaları, bölgenin kaderini değiştirecek’ (22772) kez okundu
 • 4 ) Ayakkabı tamircileri dertli (17696) kez okundu
 • 5 ) Bir yılda 472 Bin 540 vatandaş muayene oldu (17075) kez okundu
 • 6 ) Köylerde Dr. Mustafa Turgut coşkusu (5600) kez okundu
 • 7 ) Emniyete kameralı gezici radar aracı (5342) kez okundu
 • 8 ) Adliye sarayına yeni yol (4905) kez okundu
 • 9 ) '15 termik santral çevre katliamı demek’ (4567) kez okundu
 • 10 ) “Silifke Harekete Geçiyor” (4247) kez okundu