Marina Cafe Reklam 668x200

Tunç, ‘Ziraat Odası kendi çalıp kendisi oynuyor’

Silifke Tarım İşçileri Derneği Başkanı Şuayip Tunç, Ziraat Odası tarafından açıklanan işçi yevmiye ücretlerini tanımadıklarını, kendileri için hükmü olmadığını söyledi.

30 Nisan 2013 tarihinde kurulan Silifke Tarım İşçileri Derneği olarak 2013-2014 sezonunda işçi yevmiyelerini tam gün 36 TL, yarım gün 24 TL olarak belirlediklerini hatırlatan Tunç, “Derneğimiz yönetim kurulu olarak işçi yevmiye ücretleri belirlenmiş ve günler öncesinden kamuoyuna duyurulmuştur. Buna rağmen derneğimiz ve aldığımız karar yok sayılmış, Ziraat Odası’nca yeni bir ücret açıklaması yapılmıştır. İşçilerimizin haklarını savunmak için kurulmuş olan derneğimize de, işçilerimize de saygısızlık olarak gördüğümüz bu açıklamayı kabul etmiyoruz” dedi.

Derneğin kurulmasının ardından Ziraat Odası başta olmak üzere ilgili kurumlara nezaket ziyaretinde bulunduklarını belirten Tunç, “Bizler dernek yönetimi olarak kurumlarımızı ziyaret edip kuruluş amaçlarımızı ve komşu ilçelerde uygulanan ücret örneklerini paylaşmıştık. Silifke’deki işçi kardeşlerimizin çalışma şartları aynı olmasına karşın, diğer ilçelerden çok düşük ücretle çalıştırıldığını ve bu farkın giderilmesi gerektiğini belirttik. Bize Ziraat Odası Başkanımız tarafından ‘O zaman gidin orada çalışın’ şeklinde sağduyudan uzak ve rencide edici ifadeler kullanılması bizleri üzdü. Dernek olarak sahip olduğumuz yetki dahilinde işçi yevmiyelerini belirleyip kamuoyuna duyurduk. Bizim kararımızın ardından Ziraat Odası toplantı salonunda gerçekleştirilen bir toplantıyla işçi yevmiye ücretleri bizim belirlediğimiz ücretin çok daha altında olarak açıklandı. Derneğimiz faal olarak hizmet verirken, herhangi bir kurumun işçi yevmiye ücretleri konusunda karar verme yetkisi yoktur. Açıklanan bu kararı kabul etmiyoruz. Silifkeli işçilerin de diğer ilçelerdeki ücretlere yakın ücrette çalışmasını ve aldığımız kararın uygulanması için gereken hassasiyeti göstereceğiz. Bu konuda dernek olarak gerekirse işçilerimizin haklarını yasal yollardan arayacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız” dedi.

Tunç, açıklamasını şöyle sürdürdü; “Yapılan açıklamada İşçi çavuşları ve İşverenleri ile sıkı bir pazarlık sonucunda bu yevmiyelerin tespit edildiği yazmaktadır. Belirlemiş olduğu ve kamuoyuna açıkladığı yevmiyeleri hangi kriterlere göre belirlediği merak konusudur. Ayrıca bu açıklamayı yapmadan önce Mersin ili ve İlçelerindeki işçi yevmiyelerini araştırıp bir açıklama yapmış olsaydı daha mantıklı bir açıklama yapmış olurdu. Benim bildiğim kadarıyla Ziraat odalarının Tarım işçilerinin yevmiyelerini belirleme konusunda bir yetkisinin olmadığıdır. Eğer böyle bir yetkileri varsa dayanağını göstermek suretiyle açıklama yapmalarını beklemekteyim.Yoksa Ziraat odası Sayın başkanı baskı altında kalarak mı böyle bir açıklama yapmak zorunda kalmıştır. Tarım işçileri emektarları olarak bir araya gelip bir tüzel kişilik oluşturarak bu Demeği kurduk, amacımız işçi ve iş verenin mağduriyetini ortadan kaldırmaktır. Bunun içinde tüm çalışmalarımızı yapmaktayız.

Ne yazık ki Sayın Ziraat odası Başkanı bu talihsiz açıklamayı yapmadan önce Resmi Tüzel kişilik kazanmış Demeğimizi muhatap alarak bizimle yapmış olduğu iştişare sonucunda ortak fikrimizi kamuoyuna duyurmuş olsaydı bir anlam kazanacaktı.

Ama yine ne yazık ki Demeğimizi muhatap almadan işverenlerle bir araya gelerek kendileri çalıp kendiler oynamış ve kafalarına göre menfaatlerini ön planda tutarak bir fiyat açıklaması yapmışlardır.

Ziraat odası Sayın başkanının açıklamasında beyan etmiş olduğu İşçileri ve çavuşları yani Derneğimizi temsil eden hiçbir görevli o toplantıda bulunmamıştır. Ziraat Oda başkanının yapmış olduğu açıklamayı talihsiz bir açıklama olarak kabul ediyor kesinlikle kabul etmiyoruz. 2013–2014 Yılı Tarım işçilerinin Yevmiyeleri daha önce açıkladığımız gibi; Yemeği kendinden İşçi yevmiyesi: 36.00 TL.  İş veren (yeme içme dahil) Tarım işçi yevmiyesi 32.00 TL.  Öğlene kadar Tarım işçi yevmiyesi 24.00 TL. dir.”

Rukiye Yüksel


Paylaş

HABER YORUMLARI

  Henüz bir yorum yapılmadı..

93.89.225.254 YORUM EKLE

  Yasal Uyarı
  www.silifkegundem.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, grafikler, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 nolu yasa ile Genç Ajans tarafından korunmaktadır. Yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. www.silifkegundem.com bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir. www.silifkegundem.com'daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır.
  Yorum yapacakların dikkatine
  Yorumlarınızın site yönetimi tarafından onaylanması gerekmektedir. Yapacağınız yorumlarda ip adresiniz sistemimize otomatik olarak kaydedilmektedir. Yapılan yorumlardan yorumcunun kendisi sorumludur. Silifke Yeni Gündem Gazetesi bu konuda hiç bir hukuki sorumluluğu kabul etmeyeceğini kamuoyuna saygıyla bildirir.

  Tüm veri giriş ekranı altından okuyucumuza duyurulur..

En çok okunan Gündem haberleri :

 • 1 ) Mersin-Silifke ve Taşucu Arası Toplu Taşıma Seferleri Başladı (36902) kez okundu
 • 2 ) Elektrik kesintisi çileden çıkardı (33406) kez okundu
 • 3 ) ‘Çimento fabrikaları, bölgenin kaderini değiştirecek’ (24327) kez okundu
 • 4 ) Ayakkabı tamircileri dertli (19393) kez okundu
 • 5 ) Bir yılda 472 Bin 540 vatandaş muayene oldu (19097) kez okundu
 • 6 ) Köylerde Dr. Mustafa Turgut coşkusu (5921) kez okundu
 • 7 ) Emniyete kameralı gezici radar aracı (5562) kez okundu
 • 8 ) Adliye sarayına yeni yol (5035) kez okundu
 • 9 ) '15 termik santral çevre katliamı demek’ (4704) kez okundu
 • 10 ) “Silifke Harekete Geçiyor” (4347) kez okundu