Marina Cafe Reklam 668x200

Hayrünnisa Gül Mersin'de

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül’ün himayesinde düzenlenen Konuşan Kitap Şenliği’nin 7’inci durağı Mersin oldu.

Mersin Valiliği’nin ev sahipliğinde Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen şenliğe Hayrünnisa Gül, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın eşi Songül Çağlayan, Vali Hasan Basri Güzeloğlu ile eşi Ayşe Güzeloğlu, ülke çapında ün yapmış yazarlar, il ve ilçe protokolü, kamu kurum ve kuruluşların yöneticileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile çok sayıda vatandaş ile öğrenciler katıldı.

2008 yılından bu yana Türkiye genelinde 80 ünlünün katılımıyla vatandaşları okumaya yönlendirmek, okumayı hayatın vazgeçilmez unsuru haline getirmek ve okumanın önemine dikkat çekmek için yapılan şenlik bugüne kadar İstanbul’dan başlayarak Şanlıurfa, Kayseri, Ordu, İzmir ve Erzurum illerini dolaştı.

Şenliğin açılış konuşmasını yapan Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, şenliğin 7’incisinin Mersin’de yapılmasının önemine dikkat çekerek, “Akdeniz’in incisi, uluslararası ticaret merkezi, medeniyetler beşiği Mersin’de Hanımefendilerinin himayelerinde Konuşan Kitap Şenliği’nin sonuncusuna ev sahipliğini yapmanın onurunu yaşıyoruz. 2011 yılında Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül’ün ziyareti sırasında çok istemesine rağmen Mersin’e rahatsızlığı nedeniyle gelemeyen Hanımefendiye, Türkiye’ye değer katan şenliğin final toplantısını Mersin’e getirdiği için teşekkürlerimizi sunuyoruz” diye konuştu.

HANIMEFENDİNİN HİMAYELERİNDE ÖNEMLİ SOSYAL PROJELER GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

Vali Güzeloğlu, “Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eden saygıdeğer Hanımefendinin; ülkemizin her alanda gelişmesi ve kalkınması için Sayın Cumhurbaşkanımız ile gerçekleştirdiği yoğun gündemine rağmen sosyal alanda da milletimizin gelişmesi amacına çok önemli çalışmalarla katkı koyduğunu belirtmek istiyorum. Hanımefendi, eğitim alanında çocukların okulla buluşması adına maddi manevi olarak onların yanında bulunan kurumları bu çalışmaların içinde olmaları yönünde yönlendirmekte. Sevgisiyle onları kucaklamanın temsilcisi olarak bize önderlik ve öncülük yapmaktadır. Hanımefendilerinin himayelerinde her bir ilin ve belki de ülkesinin yıldızlarını yetiştiren sorumluluk projesi olan 81 İlin 81 Yıldızı Projesi ki, bu projede Mersin’in yıldızı seçilen Naime kompozisyon birincisi olarak Ankara’da ödülünü almıştır. ‘Eğitim her konuda engelleri aşar’ Projesi de engelli çocuklarımızın önündeki engelleri kaldıran proje olarak devam etmekte” diye konuştu.

Vali Güzeloğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “‘Emekliyiz Gönüllüyüz’ projesi ile emekli öğretmenlerimiz Devletimizin himayesinde olan çocuklarımızı hayatla buluşturmanın, onlara özgüven kazandırmanın çabasını veren çok güzel bir proje ve hanımefendinin himayelerinde başarıyla devam etmekte. ‘Diyabeti Durduralım’ Projesi ise toplumsal farkındalık yaratan, diyabet hastalığının önlenmesine dönük çok büyük bir proje yurt satında başarıyla uygulanmakta.”

Tüm bu projelerin en değerlisi ve en önemlisi olarak Konuşan Kitap Şenliği’ne dikkat çeken Güzeloğlu, “Cennet ülkenin her köşesinde gerçekleşen ve bugün Mersin ile buluşan çok güzel bir çalışma. Okumanın önemine dikkat çeken, okumaya dönük isteksizliğin giderilmesi için harcanan çok büyük çok güzel bir emek. Okumanın insana ait en önemli değer ve erdem olduğunu bize bir kez daha aktaran, eğitimin dünyayı değiştirmenin en belirleyici yolu olduğunu bildiren çok güzel bir proje oldu. Şüphesiz, okumak kendi evrenine yolculuk olduğu kadar çevresinden başlayarak dünyayı tanımak ve sorumluluk almaktır. Okumak, kendisini, çevresini ve dünyayı olumlu yönde değiştirmenin ilk adımıdır. Bu proje ile başta öğrencilerimiz olmak üzere herkesin alacağı çok ders ve alacağı çok yol var” şeklinde görüş belirtti.

 

Konuşan Kitap Şenliği’nin kitap okumaya yönelik ilgiyi ve farkındalığı ülke çapında arttırdığına vurgu yapan Güzeloğlu, son olarak şunları aktardı: “Gençlerimizin okuma sevgisini içten ve güzel yaklaşımıyla artıran proje ile bize verilen mesajda olduğu gibi geleceğimizi doğru kurmak için okumalıyız. Türkiye’nin değişim sürecinde rakamlar bizi mutlu etmese de bu çalışmalarla ülkemizin gelişmesi ve kalkınması adına okuma alışkanlığıyla başlayarak aşmak zorunda olduğumuz temel sorunları ortadan kaldırmak için heyecanımızı arttıran Sayın Hayrünnisa Gül Hanımefendi’ye yaptıkları bu çabalardan ötürü kendisine şükranlarımı sunuyorum, Bugün burada olan yazar ve yayıncılara ve siz değerli konuklara teşekkür ediyorum.”

 -ÜLKE OLARAK DAHA DA İLERLEMEK İÇİN OKUMAYA İHTİYACIMIZ VAR-

Vali Güzeloğlu’nun konuşmasının ardından kürsüye çıkan Hayrünnisa Gül ise konuklara hitaben, “Kitapların renkli dünyasına yaptığımız yolculukta yeni bir sayfa açtığımız bugün siz Mersinlilerle birlikte olmaktan dolayı mutluyum. İnsanımızı daha çok kitap okuyan haline getirmek için çıktık bu yola. Yapılan araştırmalarda dünyada yılda 20 kitap okunurken ülkemizde bu sayı 7’ydi. Araştırmalar her 4 ilden 1’inin okuma alışkanlığının olduğunu ve vatandaşlarımızın yüzde 32’sinin hiç okumadığını gösteriyordu. Ülke olarak ileriye gitmek, bilimde, sanatta, sporda örnek gençler yetiştirmek için kısacası gelişmek için okumaya ihtiyacımız var. Kitap okumak en temel ihtiyaçlarındandır. Çünkü her insan dünyaya öğrenmeye gelir. Kimilerinin büyük emeklerle zaman ve para harcayarak ulaştığı bilgiyi bize cömertçe sunan kitaplardır. Bir kitap okumak dünyayı tanımaktır. En iyi kitaplar anlatır bizi. Bu nedenle projemize konuşan kitap ismini verdik. ‘Neden kitap okumalıyız’ sorusunu kitaplar anlatsın istedik” dedi.

-MERSİN’İ DİĞER İLLERİMİZE ÖRNEK GÖSTERDİK-

Gül, “Bu proje ile kültür, sanat ve edebiyat dünyamızın öncü isimleri genç dimağları okumaya özendirmekle kalmayıp onların dünyalarında pırıl pırıl bir yer edindiler. Yola çıktığımız ilk günden itibaren bizi bu yolda yalnız bırakmayan, şenliklerimize katılarak çocuklarımıza model olan yazar ve aydınlara teşekkür ediyorum. Bugüne kadar İstanbul, Şanlıurfa, Kayseri, Ordu, İzmir ve Erzurum illerinden geçti yolumuz. Her biri birbirinden değerli bu illerimizde bu anlamlı çağrımıza misliyle cevap verildi.  Seferberlik ruhuyla projemize sahip çıkılması sevindirdi. Yurdun dört bir yanında hayata geçirilen projeleri heyecanla takip ettik. Evlerde okullarda okuma saatlerini, okuma yarışmalarını gördük, anlattık her yerde. İllerimizden dünyanın en yüksek katılımlı kitap okuma etkinliğini yapan Mersin’i örnek gösterdik diğer kentlerimize” şeklinde konuştu.

Hayrünnisa Gül, konuşmasının sonunda birlik ve beraberlikle doğan sinerji ile projeye destek veren katılımcılara teşekkür etti ve 2013 Akdeniz Oyunlarına ev sahipliği yapan Mersin’i dünyada önemli bir kent haline getirmek için daha çok çalışılması temennisinde bulundu.

Şenliğe katılan öğrencilere seslenen Gül, sözlerini şu şekilde noktaladı: “Sevgili çocuklar, anne ve babalarınız, öğretmenleriniz ve bizler büyükleriniz olarak sürekli kitap okuma telkininde bulunuyoruz ama inanın bu o kadar önemli bir mesele ki belki de az bile söylüyoruz. İnsan kelimelerle düşünür, ne kadar çok kelime bilirseniz zeka seviyeniz o oranda artar. Sosyal ve kültürel yönlerinizi geliştirir, hafızanızı güçlendirir. Bizi biz yapan değerlerimizi kitaplardan öğrenirsiniz. Yeter ki kitapların zengin dünyasından kendinizi mahrum etmeyin. Unutmayın hepinizin dünyasını değiştirecek bir kitap var. Önemli olan o kitabı bulmak, okumaktır.

Gül, daha sonra bölgenin ünlü şair ve ozanlarından Karacaoğlan’ın ‘Elif Elif diye’ şiiri ile ilk okumayı başlattı.

Tören programı çerçevesinde Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celal Zeynioğlu Gül’e plaket takdim etti. Zeynioğlu, “Ne kadar az kitap okuyoruz dediğimiz günlerden ne kadar çok okuyoruz dediğimiz günlere geldik. Yayıncılıkta dünyada 13’üncü, kitap başlığı alanında ise 11’inciydik. Türkiye gerçekten son 10 yılda kitap okuma alanında büyük mesafe kat etti. Bunda okuma seferberliğinin çok büyük önemi var. Tüm ile yayılan, güçlü bir sinerji ve ruh yaratan bu projeye ve tüm projelere destek veren Hanımefendi’ye teşekkür ediyorum” dedi.

-KİTAP KURDU ŞEFİKA, KİTAP YAZDI-

Törenin ardından programa Sabah Gazetesi Köşe Yazarı Yavuz Donat, Yazar İpek Ongun, Ressam Ahmet Yeşil ve Yayınevi Sahibi Faruk Bayrak ile kitap okuma alışkanlığı ve Mersin üzerine söyleşi yapıldı. Programın sunucusu Bekir Develi’nin şimdiye kadar binin üzerinde okuduğu kitap ile 12 yaşında kitap kurdu olarak tanınan ve son olarak da Melis adlı bir kitap yazan Şefika Güney ile yaptığı söyleşi ise büyük beğeni topladı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Halkoyunları ekibi Silifke yöresine ait bir gösteri sunarken konuklardan büyük alkış aldı. Penguen Dergisi’nin ünlü karikatüristi Erdil Yaşaroğlu’nun mini stand-up gösterisi ise ilgiyle izlendi. Programın sonunda Vali Güzeloğlu’na göstermiş olduğu ev sahipliğinden dolayı Hayrünnisa Gül tarafından bir plaket verildi. Program Gül’ün programa katılarak fikir sunan yazarlara plaket vermesi ve toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

-GÜL, ASHAB-I KEYF İLE FESTİVAL ALANINI DA İNCELEDİ-

Hayrünnisa Gül, program öncesinde Tarsus’da bulunan Ashab-ı Keyf’i ziyaret ederek Yedi Uyurlar Mağarası’nı da inceledi ve yetkililerden bilgi aldı. Program sonrasında ise hafta sonu Mersin’de gerçekleştirilecek olan Narenciye Festivali’nin narenciye ile süslenmiş festival alanı da ziyaret edildi.

Rukiye Yüksel


Paylaş

HABER YORUMLARI

  Henüz bir yorum yapılmadı..

93.89.225.254 YORUM EKLE

  Yasal Uyarı
  www.silifkegundem.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, grafikler, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 nolu yasa ile Genç Ajans tarafından korunmaktadır. Yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. www.silifkegundem.com bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir. www.silifkegundem.com'daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır.
  Yorum yapacakların dikkatine
  Yorumlarınızın site yönetimi tarafından onaylanması gerekmektedir. Yapacağınız yorumlarda ip adresiniz sistemimize otomatik olarak kaydedilmektedir. Yapılan yorumlardan yorumcunun kendisi sorumludur. Silifke Yeni Gündem Gazetesi bu konuda hiç bir hukuki sorumluluğu kabul etmeyeceğini kamuoyuna saygıyla bildirir.

  Tüm veri giriş ekranı altından okuyucumuza duyurulur..

En çok okunan Gündem haberleri :

 • 1 ) Elektrik kesintisi çileden çıkardı (31177) kez okundu
 • 2 ) Mersin-Silifke ve Taşucu Arası Toplu Taşıma Seferleri Başladı (28528) kez okundu
 • 3 ) ‘Çimento fabrikaları, bölgenin kaderini değiştirecek’ (22776) kez okundu
 • 4 ) Ayakkabı tamircileri dertli (17696) kez okundu
 • 5 ) Bir yılda 472 Bin 540 vatandaş muayene oldu (17075) kez okundu
 • 6 ) Köylerde Dr. Mustafa Turgut coşkusu (5600) kez okundu
 • 7 ) Emniyete kameralı gezici radar aracı (5342) kez okundu
 • 8 ) Adliye sarayına yeni yol (4906) kez okundu
 • 9 ) '15 termik santral çevre katliamı demek’ (4568) kez okundu
 • 10 ) “Silifke Harekete Geçiyor” (4247) kez okundu