Haber Detayı
19 Ağustos 2019 - Pazartesi 12:31 Bu haber 2100 kez okundu
 
2. Çaltıbozkırlılar Buluşma Şenliği Düzenledi
Çaltıbozkır Mahallesi Eğitim, Kültür, Tanıtım, Kalkınma ve Dayanışma Derneği tarafından geleneksel hale getirilen Çaltıbozkırlılar Buluşma Şenliği’nin ikincisi, Dernek binası ve Kütüphane olarak kullanılan Sina eski ilkokul bahçesinde kurulan alanda düzenledi.
SİLİFKE Haberi


17 Ağustos günü düzenlenen şenliğe Silifke Kaymakamı Şevket Cinbir ,Silifke Belediye Başkanı Vekili  Sadık Altunok, Silifke eski belediye başkanları Mustafa Turgut ve Sadık Avcı, daire amirleri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Çocuk Çalışma Grubu ve Çaltıbozkır köylülerinin yanı sıra hem Silifke hem de Silifke dışında yaşayan çok sayıda vatandaş katıldı.  Programda Mehmet Partal,  Remzi Kır, Ali Yapalak ve Ozan Çağdaş gibi mahalli sanatçılar yer alırken, şenlik alanında kurulu çadır ve stantlarda, Yöresel yemek ikramları yapılırken ve Çaltıbozkır’a özgü ürünler sergilendi.


Yörük Kültürü’nün katılımcılara aktarıldığı şenlikte, son yıllarda Çaltıbozkır Mahallesi’nde yetiştirilmeye başlanan ve giderek yaygınlaşan Lavanta ürünleri tanıtıldı. Programda ayrıca Mahalle sakinlerine kütüphane olarak kullanılan eski ilkokul’da çeşitli konularda seminerler verildi.
Saygı duruşu ve ardıdnan İstiklal Marşı’nın okunması ile birlikte başlayan 2. Çaltıbozkırlılar Buluşma Şenliği açılış konuşmasını yapan Çaltıbozkır Mahallesi Eğitim, Kültür, Tanıtım, Kalkınma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Asım Özçelik “Bir öğretmen olarak, Çaltıbozkır'daki bu eğitim yuvasının harap ve bitap hali benim yüreğimi parçaladı. Bunun etkisiyle mahallemizdeki  7 okulu yeniden halkımızın hizmetine sunmak hedeflerimizin en başındadır. Ama asıl amacımız köyünüzün sosyoekonomik ve kültürel açıdan ele alıp, kalkındırıp, doğal güzelliklerini bir marka haline getirmektir. Bir hedefimiz de üretim toplumu oluşturmaktır. Üretimden gelen gücümüzü birleştirip üretici birlikleri kuracağız. Tüketen toplum olmaktan, üreten, yenilikçi ve araştırmacı bir toplum oluşturmaya çalışacağız. Çocuklarımız ve gençlerimiz birinci ilgi alanımız olacak. Ayrıca muhtaç ve yaşlı insanlarımıza da elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalıcağız. Mustafa Kemal Atatürk'ün “Köylü milletin efendisidir” sözünü kendimize düstur kabul ettik.“ ifadelerini kullandı.
 
Özçalık’ın ardından konuşan Silifke Kaymakamı Şevket Cinbir ,“Çaltıbozkır Mahallesi Eğitim, Kültür, Tanıtım, Kalkınma ve Dayanışma Derneği kısa zamanda büyük mesafeler aldı.  Silifke'de Çaltıbozkırlılarla tanışmayı kendi hayatımda bir değer olarak kabul ediyorum. Sizlerle aynı havayı teneffüs etmekten büyük mutluluk  duyuyorum. Silifkede görev yaptığım 5 yıllık zaman zarfında her bir vatandaşımıza gülümseyerek cevap vererek, onların sorunlarını azami ölçüde çözmek istedim ve başardığıma inanıyorum"  diye konuşurken birliğin önemini vurgulayarak, Cahit Sıkı Tarancı'nın Memleket İsterim şiirini okudu. Cinbir’in okuduğu şiir şenliğe katılanları duygulandırırken büyük alkış aldı, Eski Okul binasının tamiratından sonra gelip o fotoğrafta yer almak istediğini söyleyen Cinbir, vatandaşlardan Gelen Fotoğraf çektirme isteğini kırmadı ve vatandaşlarla tek tek sohbet ederek fotoğraf çektirdi. 
Silifke Belediye Başkan Vekili Sadık Altunok'ta  "Çaltıbozkır Mahallesi Eğitim, Kültür, Tanıtım, Kalkınma ve Dayanışma Derneği, tarafından bu yıl 2.'si düzenlenen yayla şenliğine katılmaktan ve siz değerli vatandaşlarımızla bir arada olmaktan büyük mutluluk duydum.

Hepimiz biliyoruz ki yayla şenlikleri yöre insanlarının kaynaşmasında önemli bir yer tutmaktadır. Şenliklerimiz, yöre insanlarımızın böylesi güzel etkinliklerde, eğlencelerde buluşma yeri olarak bilinir.
Festivallerle ve yayla şenliklerimizle Silifke olarak birlik ve beraberliğin en güzel örneklerini sergilemeye ve yaşatmaya devam ediyoruz. Festivaller, şenlikler, eğlenceler ve geçmişten gelen ne varsa imkânlarımız ölçüsünde yaşatmaya ve bu etkinliklerimizi gelecek nesillere aktarmaya devam edeceğiz. Çaltıbozkır Derneğimiz, şenliğimizin bu yıl ikincisini gerçekleştiriyor. Dilerim ki ilerleyen yıllarda daha kapsamlı, daha geniş şenlikler yapmayı hep birlikte organize ederiz. 
Silifke Belediyesi olarak derneğimizin her zaman yanındayız ve derneğimize imkânlarımız çerçevesinde katkı sunmaya devam edeceğiz. 
Derneğimizin bugüne kadar gelişinde, kurulmasında, etkinliklerin düzenlenmesinde emeği geçen dernek başkanlarımıza, üyelerine, temsilcilerine ve yönetim kuruluna yürekten teşekkür ediyorum. Birliğimiz ve beraberliğimiz daim olsun " dedi.
Konuşmaların ardından  Halkoyunları  gösterileri ve mahalli sanatçıların şarkı ve türküleri ile eğlenen vatandaşlar alanda kurulu stant ve çadırlara yoğun ilgi gösterdiler.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: 2., Çaltıbozkırlılar, Buluşma, Şenliği, Düzenledi,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.