Haber Detayı
20 Eylül 2017 - Çarşamba 10:31 Bu haber 1208 kez okundu
 
“Ahilik Kültürü Haftası” Kutlamaları Başladı
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı koordinesinde Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğince bu yıl 24. gerçekleştirilen Ahilik Kültürü Haftası kutlamaları başladı. Kutlama kapsamında Talat Dinçer Başkanlığındaki Mersin ESOB heyetince Mersin Valisi Ali İhsan Su ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanvekili Kerim Tufanlar ziyaret edilerek hafta ile ilgili bilgi aktarımı yapıldı.
SİLİFKE Haberi


Talat Dinçer Başkanlığında; Ticaret İl Müdürü Hacı Akif Yıldız ile Mersin ESOB Başkanvekilleri Nesil Aydın, Alper Deniz, Birlik Yönetim Kurulu üyeleri Uçal Mavili, İsmet Erdoğan, Ömer Şahbudak, Mustafa Köç, Yavuz Selim Madenli, Erdemli Esnaf Odası Başkanı Hali Metik, Mersin Marangozlar Odası Başkanı Ali Cin, yılın il Ahisi Selim Yonuk, Yılın il kalfası Nurettin Kazak ve yılın çırağı Mukteber Yıldız’ın eşlik ettiği Mersin ESOB  heyetinin ilk durağı Mersin Valiliği oldu. Mersin Valisi Ali İhsan Su’ya günün anısına bir buket çiçek taktim eden Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer kutlamalarla ilgili bilgi paylaşımında bulundu.  Başkan Dinçer ziyarette yaptığı konuşmada esnaf teşkilatının temelini oluşturan Ahiliğin 13. Yüzyılda Moğol saldırılarından kaçıp Anadolu’ya gelen insanların Ahi Evran öncülüğünde kendimi nasıl ayakta tutabilirdim, ülkeme nasıl katkıda bulunabilirim ilkesiyle yola çıkan ve günümüze kadar süre gelen bir felsefenin ürünü olduğunu söyledi. Yine bu felsefenin insanı onsan olarak ele alan, topluma sanatkar yetiştirmenin yanı sıra topluma hayırlı ve iyi insan yetiştirmenin ana hedef olarak seçildiğini kaydeden Başkan Dinçer, böyle bir kültürü yaşatma ve topluma anlatma adına bu yıl 24. Ahilik Kültürü Haftasını kutladıklarını kaydetti.

Dinçer “Temelinde yamak, çırak, kalfa hiyerarşisinde çalışan, mesleğinde en iyi olmayı hedefleyen, tek hedefi biz büyüyelim, devleti büyütelim  mantığını göz önüne alan bir felsefenin yaşatılmasıyla hareket ediyoruz. Bu bağlamda yılın İl Ahisi, yılın çırağı ve kalfası seçilen arkadaşlarımızı ziyaretimize dahil ettik ve onlarla birlikte sizleri ziyaret ediyoruz. Bizleri kabul ettiğiniz için yönetim kurulum adına sizlere çok teşekkür ediyorum” dedi.

Mersin Valisi Ali İhsan Su’da Talat Dinçer Başkanlığındaki Mersin ESOB heyetince Ahilik Haftası kapsamında gerçekleştirilen ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile geçtirdi. Vali Su Ahiliğin bizlerin kültüründe çok önemli bir yere sahip olduğunun altını çizerek, “ Ahi Evranla başlayıp, Seluçkul’dan gelip, Osmanlı’yla devam eden ve çırak, kalfa, usta üçlemisini en güzel şekilde ifade eden ve onları sadece sanatkar olarak değil, belli değerlere sahip insan olarak yetişmesine katkı sunan önemli bir kültür değerimiz. Sizleri de  bu kültür değerinin yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması adına ortaya koyduğunuz organizasyonda sonuna kadar sizlerin yanınızdayız. Bizler Mersin Valiliği olarak her zaman yanınızdayız. Bu duygu ve düşüncelerle tüm esnaf sanatkarlarımızın Ahilik Haftasını kutluyor, ziyaretlerinizden dolayı çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Talat Dinçer Başkanlığındaki Mersin ESOB heyetinin ikinci durağı ise Mersin Büyükşehir Belediyesi oldu. Burada Büyükşehir Başkanvekili Kerim Tufan tarafından karşılanan Başkan Dinçer, günün anısına Başkanvekili Tufan’a bir buket çiçek taktim etti. Daha sonra hafta ile ilgili bilgi paylaşımında bulunan Başkan Dinçer; Ahiliğin,  topluma iyi ve faydalı insanlar yetiştirerek,  bireyi hem mesleki hem ahlaki yönünden bir bütün olarak hedef alan bir felsefe olduğunu söyledi. Ahilik kültürünü esnafa ve halka anlatabilmek, kültürü ayakta tutabilmek adına bu haftayı kutladıklarını kaydeden Dinçer, “Ağırlıklı olarak esnafımızın, ustalarımızın, çıraklarımızın katılımıyla yarın bu kutlamamızı gerçekleştireceğiz. Yarın Ulu cami meydanında gerçekleştirilecek kutlamalarımızı Kalkınma Bakanımız Sayın Lülti Elvan onurlandıracak” dedi. Dinçer, günümüzde bir çok kurum kuruluşun yaptığı işe tek başına üstlenen Ahilik kültürünü  esnafa ve halka anlatma adına daha önce kapalı alanlarda gerçekleşen kutlamaları salonlardan açık alanlara taşıdıklarının altını çizerek, “Çarşıya hareket kazandırmak, ahilik felsefesini tüm toplumun tanımasına katkı sunmak adına ulu cami meydanında etkinliklerimizi gerçekleştireceğiz. Böylece esnafımızın yanı sıra halkımızda bu kültürü yakından tanıma imkanı elde edecek. Yine okullarımızda Ahilik felsefesini öğrencilerimize konferanslarla anlatacağız” dedi.

Büyükşehir Başkanvekili Kerim Tufan’da Ahilik teşkilatının Selçukludan günümüze Türk’ün elinin değdiği, adımının atıldığı  her yerde olan bir teşkilat olduğuna vurgu yaparak, “İnsanlığın bütün güzel değerlerini bünyesinde barındıran Ahilik, kelime anlamıyla da iyilik, cömertlik, kardeşlik anlamına geliyor. Bu kültürün yaşatılması, gelecek nesillere aktarılması adına ortaya koyduğunuz çalışmaları taktirle karşılıyoruz. Bir kültürün temeli sağlam olmaz ise unutulmadan yıkılmadan yüzlerce yıl olarak sürdürülmesi imkansızdır. Ben bu bağlamda bu kültürün yaşatılması adına ve gelecek nesillere aktarılması adına ortaya koyduğunuz bu organizasyon için teşekkür ediyorum.  Kutlamalarda belediye olarak yanınızdayız ve yanınızda olmaya devam edeceğiz” dedi.

                           

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: “Ahilik, Kültürü, Haftası”, Kutlamaları, Başladı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.