Haber Detayı
06 Aralık 2017 - Çarşamba 12:10 Bu haber 1175 kez okundu
 
BÖLGE BASINI BALIK ÇİFTLİKLERİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU
Silifke, Mersin, İstanbul başta olma üzere bir çok yerel ve ulusal basın, kurum ve kuruluş temsilcilerinin katıldığı programda, dalgıçlar denize dalarak tesisin su altı görüntülerini kaydetti.
SİLİFKE Haberi


     Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Merkez Birliği Başkan Vekili İhsan Bozan’ ın, Silifke açıklarına kurulmaya başlanan kültür balıkçılığı üretim tesislerini, bölgedeki basın mensupları ile birlikte gezdiği etkinlikte Öğretim Üyesi Doç. Dr. Deniz Ayaz ile bazı STK temsilcileri de hazır bulundu. İncelemelerin ardından açıklama yapan Bozan, “Bu gezimizin amacı siz değerli basın mensuplarının gerek tesislerin kurulacağı alan gerekse tesislerin işleyişi hakkında inceleme ve bilgi alma imkanı bulup izlenimlerini değerli Mersin kamuoyuyla paylaşmasını sağlamaktır. Görüldüğü gibi tesislerin kurulduğu alanlar sahilden görülmediği gibi, çiftlikler Dana Adası’ndan da oldukça uzak mesafededir. Bu ön yargılı yaklaşımı bertaraf edebilmek için de mutlaka konu hakkında bilgi vermek, kamu oyunun desteğini alarak sektörün Mersin ve Ülke ekonomisine sağlayacağı üretim, ihracat ve istihdam imkanlarını anlatmak ve balık çiftliklerinin nasıl çevreyle barışık ve sürdürülebilir üretim yapabileceğini ve çevresel açıdan nasıl denetleneceğini anlatmak istedik. Bu işletmeler balığın yaklaşık yüzde 70'ini ihraç edecekler. Dolayısıyla 150 ile 170 milyon avro civarında da ülkeye ihracat girdisi sağlayacaklar.      Mersin bölgesinde planlanan kapasiteye ulaşıldığı takdirde 300 milyon Euro’dan fazla yatırım yapılarak yılda yaklaşık 250 milyon Euro’luk bir iş hacmi ve buna bağlı olarak 150-160 milyon Euro’luk bir ihracat hacmi ve yaklaşık 3.000-3.500 civarında istihdam imkanı yaratılması planlanmaktadır.” diye konuştu.

     Tesisteki üretim hakkında da bilgi veren Bozan, "Bu işletme bir ön büyütme işletmesi. Burada 40 tane kafes ve her kafeste yaklaşık 340 bin civarında yavru balık var. Bu balıklar yumurtadan 2 grama gelinceye kadar kuluçhanelerde beslenip büyütülüyor. 2 gramdan sonra denize indiriliyor. 40 ile 50 grama kadar besleme işlemine tabi tutulacak. Daha sonra daha büyük çaplı büyütme kafeslerine aktarılacak. Yaklaşık 14-15 ay sonra da hasat edilip sofralara ulaştırılacak." ifadesini kullandı.

     Söz konusu davaların sektör lehine sonuçlandığını ve Danıştay tarafından da onandığını belirten Bozan, Bodrum bölgesindeki balık çiftliklerinin Mersin'e taşınacağı yönündeki iddiaların doğru olmadığını belirterek, kurulacak işletmelerin tamamen yeni projeler olduğunu ve artı üretim sağlayacağını kaydetti. "Balık çiftliklerinin turizme negatif yansıması olacağı, Dana Adası'na çok yakın olduğu gibi şeyler ifade edildi. Dana Adası'yla burası arasında en az 2 kilometre mesafe var. Dolayısıyla gerek günübirlik tur teknelerinin gerekse diğer turizm faaliyetlerinin burayla herhangi bir ilgi ve alakasının olmayacağı aşikardır. Kirlilik parametrik açısından da baktığınız zaman her yıl periyodik su ve bentik analizleri yapılacak. Ayrıca bu bölgedeki bir üniversiteyle de birliğimiz anlaşıp izleme prosedürü yerine getirecek. Zaten kullanılan yemler de tamamen organik maddelerden oluşuyor. Gerek akıntı, gerek deniz derinliği, gerekse işletme kapasiteleri zaten planlama esnasında bilimsel çalışmalarla tespit edilerek bu alanlar üretim çalışması için planlanmıştır.Özetle merkez birliğimiz bu tür inceleme ve bilgi edinme gezilerini her zaman düzenleyerek merak edilenleri cevaplamaya, planlanan alanların revizyonu dahil her türlü olumlu katkı ve eleştiriye açık, kamuoyu ve çevreyle barışık bir şekilde yatırımların tamamlanmasını arzu etmektedir.” diye konuştu

 

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: BÖLGE, BASINI, BALIK, ÇİFTLİKLERİNDE, İNCELEMELERDE, BULUNDU, ,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.