Haber Detayı
09 Ocak 2019 - Çarşamba 15:01 Bu haber 1272 kez okundu
 
Çamlıbel köyüne ORKÖY kredisi ile alınan iş makinesi teslim edildi
Tarım ve Orman Bakanlığının katkıları, Silifke Çamlıbel Sulama ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin girişimleri ile Silifke’ye bağlı Çamlıbel Köyü’ne ORKÖY desteği ile alınan iş makinesi Silifke Kaymakamı Şevket Cinbir’in de katıldığı törenle Kooperatife teslim edildi.
Haberi


SİLİFKE KAYMAKAMI ŞEVKET CİNBİR, BİR SÜRE KÖYLÜLERLE SOHBET EDİP HAL VE HATIRLARINI SORDU

Köye girişte köy halkı tarafından karşılanan Silifke Kaymakamı Şevket Cinbir, bir süre köylülerle sohbet edip hal ve hatırlarını sordu.

Orman köylülerine verdiği desteklerle köylülerin gelir seviyelerini yükseltmek, yardımcı olmak ve çeşitli projelerle üretime destek vermek amacıyla kurulan Orman ve Köy İlişkileri Genel Müdürlüğü (ORKÖY) tarafından Tarım ve Orman Bakanlığının katkıları ve Mersin Bölge Sulama Kooperatifleri Başkanı Ersin Akdoğan'ın destekleriyle Çamlıbel Köyü’ne iş makinesinin teslimi yapıldı.

Çamlıbel Köyü’nde yapılan teslim törenine Silifke Kaymakamı Şevket Cinbir, Mersin Orman Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz, Silifke Orman İşletme Müdürü Hasan Arslan, Gülnar Orman İşletme Müdürü Muharrem Şahin, Mersin Bölge Sulama Kooperatifleri Başkanı Ersin Akdoğan, MHP Silifke İlçe Başkanı Levent Nogay, bazı Silifke Belediye Başkan Aday Adayları, bazı daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve köylüler katıldı.

SİLİFKE ÇAMLIBEL SULAMA VE TARIMSAL KALKINMA KOOPERATİFİ BAŞKANI MEHMET ALİ ÖZCAN EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR ETTİ

Araç teslimi ile ilgili düzenlenen program da ilk konuşmayı yapan Silifke Çamlıbel Sulama ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mehmet Ali Özcan iş makinesinin köylerine kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

HER YIL SİLİFKE İLÇEMİZDE DE SOSYAL VE EKONOMİK KREDİLER VERİLEREK ORMAN KÖYLÜSÜNE DESTEK OLUNMAKTADIR

Silifke Orman İşletme Müdürü Hasan Arslan, “Orman Genel Müdürlüğünün başlıca görevleri olan mevcut ormanların korunması ve gençleştirilmesi bozuk ormanların rehabilitasyonu, ormansız alanların ağaçlandırılması yanında gelir seviyesi düşük orman köy ve kooperatiflerin kalkındırılması için düşük faizli ve kısmen hibe krediler verdiği halk arasında ORKÖY olarak bilinen bir misyonu da bulunmaktadır. Bu kapsamda her yıl Silifke İlçemizde de sosyal ve ekonomik krediler verilerek orman köylüsüne destek olunmaktadır. 2018 yılında 5 aileye 135 bin TL; 11 aileye 114 bin TL, Çamlıbel Kooperatifine 49 bin TL olmak üzere 2018 yılı toplam 744 bin, bunun yüzde 25’i hibe, kooperatif aldıkları kredi 495 lira, bunun 99 bin lirası hibe olup 6 yılda 419 bin lira ödeyecekler. 2003-2018 arası kredi 582 aileye toplam 3 milyon 85 bin lira, toplamda 1 adet kooperatife destek verildi. Toplam 495 bin lira destek sağlandı” dedi.

AMACIMIZ KÖYLÜLERİMİZİN GELİR SEVİYESİNİ YÜKSELTMEK

Mersin Orman Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz ise köylülerimizi kalkındırmak amacıyla bu ve buna benzer birçok proje yaptıklarını dile getirerek, “Amacımız köylülerimizin gelir seviyesini yükseltmek, ülke ekonomisine katkıda bulunmaktır. Bu ve bunun gibi çalışmalarımız ve köylülerimize yardımlarımız devam edecektir. Yeni iş makinesinin köyümüze hayırlar getirmesini temenni ediyorum” dedi.

KAYMAKAM CİNBİR KÖYLÜLERE TEŞEKKÜR ETTİ

Güzel bir vesileyle Çamlıbel Köyü’nde olmaktan mutluluk duyduğunu kaydeden Silifke Kaymakamı Şevket Cinbir, “Silifke, her tarafı Cenab-ı Hakkın bahşettiği güzelliklerle donatılmış, tarımdan, turizme sanayiden bir çok konularda kendini her türlü yenileyen bir ilçemiz. Silifke’nin bugünlere gelmesinde tabi ki en büyük pay orman köylümüze aittir. Çünkü Silifke insanı köyüne ormanlarına, ürünlerine sahip çıkmasaydı, özellikle ormanlarını korumasaydı, onları tahrip edenlere karşı tavır almasaydı bugün Türkiye’nin en önemli tarım ürünü üretim merkezlerinden biri konumunda olmazdı. Bunun için sizlerin nezdinde tüm köylülerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

“BAKANLIĞIMIZIN SON YILLARDA GERÇEKLEŞTİRMİŞ OLDUĞU ÇALIŞMALAR ÇOK BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR”

“Bakanlığımızın son yıllarda gerçekleştirmiş olduğu çalışmalar çok büyük önem taşıyor” diyen Şevket Cinbir, “Zaman içerisinde köylülerimiz bulundukları yerde geçim kaynaklarını yeterince temin edemedikleri için şehirlere doğru göç ediyorlar. Ancak şehre giden insanlarımız her zaman mutlu olamıyor. Kendisinin hayal ettiği iş imkanlarına kavuşamıyor. Bu nedenle en azından şuana kadar şehirlere göç etmemiş, köylerde yaşayan insanlarımızı, gençlerimizi köylerinde geçimlerini temin edecek iş sahibi yapmamız gerekiyor.  Bu anlamda Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın son yıllarda gerçekleştirmiş olduğu çalışmalar çok büyük önem taşıyor. Orman köylüsüne verdiği değerin neticesi olarak Bakanlığımız, ORKÖY kredileri kapsamında gerek bir kısmı hibe gerekse diğer kısmı da çok cazip şartlarda kredi imkanı sağlıyor. Çamlıbel kooperatifimizin bu imkanlardan istifade ederek hem kooperatifin üretimde ve yüklemesinde kullanabileceği, hem de köyün acil ihtiyaçlarında, içme suyunda, kanalizasyonda ve diğer köy işlerinde kullanabileceği iş makinesini teslim etmek üzere köyümüze geldik. Ben Çamlıbel muhtarımızın ve Çamlıbel Kooperatifimizin göstermiş olduğu bu başarının bütün köylerimize örnek olmasını diliyorum. Eğer köylerimiz, muhtarlıklarımız, köylülerimiz devletimizin sağladığı bu imkanlardan istifade ederlerse ileride hem köylerindeki yaşamlarının hem de gelir kaynaklarının daha iyi hale geldiklerini göreceklerdir. Bu iş makinesinin köyümüze, köylümüze hayırlı olmasını diliyorum.  Allah kazasız belasız işler nasip etsin, güzel günlerde kullanmayı nasip etsin.”

 Açılışın ardından katılımcılara yemek ikramında bulunuldu. 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Çamlıbel, köyüne, ORKÖY, kredisi, ile, alınan, iş, makinesi, teslim, edildi,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.