Haber Detayı
28 Eylül 2017 - Perşembe 10:34 Bu haber 2036 kez okundu
 
Çukurova Meyve Sektöründe
Çukurova'da, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı desteğiyle örtü altı meyveciliğin artırılmasına yönelik çalışmalar yapılıyor.
DİĞER Haberi


Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'nde yürütülen "Örtü Altı Meyve Yetiştiriciliğinde Farklı Dikim ve Budama Sistemlerinin Karşılaştırılması" adlı projeyle özelikle erkenci olduğunda yüksek getiri sağlayan şeftali, kayısı, çağla badem ve papaz eriği hakkında araştırmalar sürdürülüyor.

Açık ve serada olmak üzere 4 dönüm alanda yapılacak üretimle, bu türlerin örtü altında yetiştirme metodunun belirleneceği projeyle, çiftçilere rehber oluşturulması, Çukurova'da yüksek gelir getirici ürünlerin yetiştirilmesinin yaygınlaştırılması ve üreticinin teşvik edilmesi öngörülüyor.

Projeyi hazırlayan ÇÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayzin Küden, meyvecilikte "erkencilik" kavramının çok önemli olduğunu, Türkiye'nin Akdeniz çevresinde bu yönde avantajlı olan ülkelerden İspanya'dan bir, İtalya'dan iki hafta önce, Yunanistan'dan da daha önce erkenci ürün elde ettiğini belirtti.

Çukurova yöresinin özellikle meyvecilikte birçok tür açısından "erkenci" olduğunu ancak örtü altı üretimle bundan daha fazla para kazanma imkanı bulunduğunu ifade eden Küden, "İspanya erkencilik avantajını kullanıyor. Örtü altı üretimi yaygınlaştırdı. Biz örtü altına aldığımızda İspanya'dan da daha erken ürün elde etme şansımız var. Onlardan önce ihracata gitme şansına sahibiz. Biz de meyvecilikte bu erkencilik avantajını kullanmak için katma değeri yüksek erkenci ürünleri, yüksek gelir getiren sert çekirdekli türleri örtü altına almayı amaçladık. Bu amaçla Bakanlığa proje sunduk, Bakanlık tarafından desteklendi." diye konuştu.

Küden, erken piyasaya çıkan çağla badem, papaz eriği gibi türlerin fiyatının yüksek olduğunu, erkenci üretimin meyve üreticisinin en büyük gelir kaynakları arasında yer aldığını dile getirdi.

İSPANYA VE İSRAİL'İN ÖNÜNE GEÇEBİLİRİZ

Erkenci meyve üretiminin ovada yaygınlaştırılmasının ekonomiye çok önemli katkılar sağlayacağının altını çizen Küden, şöyle devam etti:

"Açıkta yaptığımız çalışmalarda 20 Nisan'da kiraz elde edebiliyoruz, nektarin kayısı hasadı yapabiliyoruz ki zaten çağla badem erik Silifke'de şubat ayına kayıyor. Bunu daha da erkene almak üreticiye oldukça büyük kazanç sağlayacak. İhracatta bir sürekli ürün temini söz konusu. Eğer örtü altında sert çekirdekli meyve yetiştiriciliği sürekli bir ürün teminiyle artacak olursa ihracat şansımızın yüksek olduğunu düşünüyorum. İspanya bu konuda şu anda piyasayı elinde tutuyor. İsrail de öyle. Onlar bu avantajlarını kullanabiliyorlar. Biz de bunu yapacak olursak onların önüne geçebiliriz."

Sert çekirdekli meyvelerin hem sofralık hem sanayiye yönelik tüketilebildiğini, katma değeri yüksek ürünler olduğunu aktaran Küden, "Bu meyvelerle bizim dünyaya açılma şansımız çok yüksek. Özellikle bunların örtü altına alınmasıyla birlikte bu avantajımızın daha da fazla artacağını görüyoruz. Diğer meyve türleri kuruşlarla satılırken sert çekirdekli meyveler lirayla satılıyor. Bunu bir de örtü altında piyasadan daha erken elde ettiğiniz zaman oldukça yüksek fiyatlarla alıcı bulduğunu görüyoruz." ifadesini kullandı.

Projeyi yürüten araştırma görevlisi Songül Çömlekçioğlu da proje kapsamında aynı anda örtü altı ve açıkta olmak üzere farklı dikim ve budama yöntemlerini araştıracaklarını kaydetti.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Çukurova, Meyve, Sektöründe, ,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.