Haber Detayı
04 Ocak 2019 - Cuma 11:50 Bu haber 1660 kez okundu
 
GÜLNAR BİR DERNEĞİ SİLİFKE TEMSİLCİLİK YÖNETİMİ TARAFINDAN TANIŞMA VE KAYNAŞMA ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ.
Gülnar Bir Derneği Silifke İlçe Temsilcilik Yönetimi, "Bir Oyuncak, Bir Mutluluk" isimli sosyal sorumluluk projesi kapsamında 29 Aralık 2018 Cumartesi akşamı Silifke Belediye Kültür Merkezinde, Gülnarlı yazar F. Saadet BİLİR ve Ali İhsan BİLİR çiftin söyleşisi ve ARBENS Sanat Tiyatro topluluğunun ’’Kayıp Hayatlar ‘’ isimli oyunu sergilenerek Silifke’de yaşayan Gülnarlıların tanışma ve kaynaşma programını gerçekleştirdi.
SİLİFKE Haberi


                      

Gülnar Bir Derneği  Silifke İlçe Temsilcilik  Yönetimi, "Bir Oyuncak, Bir Mutluluk" isimli sosyal sorumluluk projesi kapsamında 29 Aralık 2018 Cumartesi akşamı Silifke Belediye Kültür Merkezinde,   Gülnarlı yazar F. Saadet BİLİR ve  Ali İhsan BİLİR çiftin  söyleşisi  ve  ARBENS Sanat Tiyatro topluluğunun ’’Kayıp Hayatlar ‘’ isimli oyunu  sergilenerek Silifke’de yaşayan Gülnarlıların tanışma ve kaynaşma programını gerçekleştirdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan etkinlikte, Gülnar-Bir Silifke İlçe Temsilcilik Yönetmi  Başkanı Abdurrahman ÜNER açılış konuşmasında, bu  etkinlik ile Silifke'de yaşayan Gülnarlıların dayanışma birlikteliğinin sağlanarak, Gülnar ve Silifke köylerinde bulunan ana okullarda eğitim gören, geleceğimiz, gözlerimizin nuru, minik öğrencilerimize oyuncak temin edilerek, onları mutlu etmek olduğunu belirterek, bu etkinliğe katkıda bulunan Silifke Belediyesi, Gülnar Belediyesi, tüm sponsorlara ve programı hazırlayan organizasyon komitesine teşekkür etti.

Ardından Silifke Temsilciliği yönetim kurulu üyeleri Bşk.Yrd. Havva Neşe UYAN, Sekreter Selda SARGIN, Sayman Mustafa Salim ÇİVİ, Üye Mürsel TEKİN, Üye Mehmet YILDIZ, Üye İbrahim AKIŞ’ı tanıttı ve çalışmaları için teşekkür etti.

 Gülnar Bir Derneğimiz Yönetim Kurulu  Başkanı Dr. Cengiz ERTÜRK ise  konuşmasında; Derneğin kuruluş  aşamasında yapılan çalışmaları, kurulan komitelerle oluşturulan örgütlenme yapısını, bugüne kadar yapılan etkinlikler, derneğin genel misyonu hakkında bilgi verdi. Derneğin çalışmalarında ilerlerken iki temel prensiple yol aldıklarını vurguladı. Birinci öncelik derneğin icracı bir yapıda olması gerektiği, ikinci prensip ise sadece Gülnar değil tüm Türkiye, hatta yurt dışında da temsilcilikler oluşturularak örgütlenmenin kapsamını anlatı.

Gülnar’ı tanıtan geniş kapsamlı bir dergi çalışması yürüttüklerini ve yakın zamanda basımı yapılacağını belirtti. Gülnar-Bir kart adıyla dernek kimliği oluşturularak, üyelerin anlaşmalı işyerlerinden indirimlerden faydalanmasını sağlayacaklarını ifade etti.. Bu etkinlik için katkıda bulunan tüm sponsorlara, Gülnar-Bir Silifke Temsilciliği yönetimine ve tüm konuklara teşekkür etti.

Silifke Belediye Başkanı Mustafa TURGUT ise  konuşmasında; kendisinin de hem Silifkeli, hem de bir Gülnarlı olduğunu ve bundan büyük gurur duyduğunu dile getirdi. Gülnarlıların her yerde birlik ve beraberlik içerisinde olduklarını ve bunu takdir ettiğini belirtti. Bu tür etkinlik gerçekleştiren bütün sivil toplum örgütlerine destek verdiklerini, her zaman yanlarında olduklarını belirtti. Kendi aile büyüklerinin Silifke ve Gülnar bağlantısını anlattı. Programı gerçekleştiren Mersin Gülnar Bir Derneği ve Gülnar Bir Silifke Temsilciliğine teşekkür etti.

Göksu Baharat işletmecisi Arkeolog Nazmi SÖYLEMEZ konuşmasında; Gülnar tarihini anlatarak, Gülnar’ın isminin nereden geldiğini ve Gülnar tarihi ile ilgili yapılan araştırmalar konusunda bilgi verdi.

Gülnar tarihi ile ilgili kitap yazan F. Saadet BİLİR ve Gülnarlı Yazar Ali İhsan BİLİR etkinliğimizde; Ali İhsan Bilir‘in çok bilinmeyen yönü olan ve şiir kitaplarına esin kaynağı olan Gülnar’dan Silifke’ye gelişini konu alan söyleşi gerçekleştirdiler.

Fatma Saadet BİLİR; Gülnar’ın okuma yazma oranının çok yüksek olduğunu, yurt içinde ve yurt dışında bir çok bürokrat ve vatandaşı olan bir ilçe olduğunu ifade etti. Gülnar’da Türkçe öğretmenliği yapmış olan  BİLİR ,Gülnar hakkında yazdığı kitapların nasıl oluştuğunu anlattı. Gülnar’ın kapalı bir Yörük laboratuvarı olduğunu, geleneklerini korumuş, değişime uğramamış ve Orta Asya’dan gelen şaman kültürünün bile devam eden yerleşkelerin bulunduğunu anlattı. Fatma Saadet BİLİR’ in Merv’denAnaypazarı’na isimli Gülnar kitabının yazımında kaynak olan,ve tarihte ilk defa Gülnar konusunda araştırma yapan Araştırmacı-Yazar Ahmet Zeki TEOMAN’ ı minnetle anarak Gülnar’da isminin yaşatılmasının gerekliliğini önemle ifade etti.

Ali İhsan BİLİR ve Fatma Saadet BİLİR Karacaoğlan’dan bir şiir düetiyle söyleşiyi tamamladılar.

Etkinlikte; Mersin Altan Erkekli Gençlik ve Sanat Kulübü ARBENS SANAT Tiyatro topluluğu Madde bağımlılığını konu alan "Kayıp Hayatlar" oyununu sergilediler. Oyunda ailenin, çevrenin ve arkadaş seçiminin önemi ve madde bağımlılığından kurtulmanın yolları anlatıldı. Fakat bağımlılık konusundaki tek çözümün trajikomik olsa da hiç başlamamak olduğu vurgulandı.

Programı sunan Ömer TOL;

Toplanın Gülnarlım birlik olalım,

Huzura, barışa hepten doyalım,

El ele vererek bir ad koyalım,

Gülnar’ı tez elden yüceltmek için…

dörtlüğünü okuyarak,"Bu organizasyonda emeği geçen herkese, etkinliğimize katılarak bizleri yalnız bırakmayan tüm konuklarımıza, maddi manevi desteklerini hiç bir zaman  esirgemeyen tüm hemşehrilerimize teşekkür ederek bir sonraki etkinliğimizde görüşmek üzere hoşça kalın." dilekleriyle program sona erdi

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: GÜLNAR, BİR, DERNEĞİ, SİLİFKE, TEMSİLCİLİK, YÖNETİMİ, TARAFINDAN, , TANIŞMA, VE, KAYNAŞMA, ETKİNLİĞİ, , DÜZENLENDİ., , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.