Haber Detayı
04 Ekim 2018 - Perşembe 15:04 Bu haber 1369 kez okundu
 
KİMCANKO Başkanı Saadet Sayın: “Herkesi sorumlu olmaya davet ediyorum “
Mart 2018'de sokak canlarının haklarını korumak, sağlık, beslenme koşullarını iyileştirmek amacıyla kurulan Kimsesiz Canları Koruma Derneği KİMCANKO, 4 Ekim Hayvan Hakları Koruma Günü vesilesiyle basın açıklaması yaptı.
YAŞAM Haberi


     4 Ekim Hayvan Hakları Koruma Günü Anıt Meydanı'nda kutlandı. KİMCANKO'nun düzenlediği programa Kimcanko üyeleri ve hayvan severler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program, basın açıklamasıyla devam etti. Kimsesiz Canları Koruma Derneği (KİMCANKO) Başkanı Saadet Sayın, konuşmasında “Hayvanların iyi şartlarda barınmasının sağlanması, hayvanları korumak ve iyi davranılmasını sağlamak amacıyla, İngiliz hayvan severler 1882 yılında bir araya gelerek; Hayvanları Koruma Birliği, daha sonra da birçok ülkede kurulan dernekler birleşerek Hollanda'nın başkenti Lahey'de Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu'nu kurmuşlardır. Bu kuruluş 1931 yılında yaptığı toplantıda 4 Ekim tarihini Dünya Hayvandan Koruma Günü olarak ilan etmiştir” diyerek, 4 Ekim Hayvan Hakları Koruma Günü'nün tarihçesini anlattı.

     21 -23 Eylül 1977 tarihinde Londra'da Uluslararası Hayvan Hakları Birliği ve ona bağlı birlikler tarafından yapılan toplantıda kabul edilen ve 15 Ekim 1978'de, Paris'te UNESO Sarayı'nda ilan edilen Hayvan Haklar Evrensel Bidirgesi'ne göre bütün hayvanların yaşam önünde eşit ve aynı var olma haklarına sahip olduğunu vurgulayan Saadet Sayın, “Doğayı birlikte paylaştığımız hayvanların, doğanın dengesinin korunmasında önemli bir yeri vardır. Birlikte yaşadığımız dünya,  bütün hayvanların denge içinde yaşamasıyla güzelliğini devam ettirmektedir. Doğanın dengesi tüm canların yaşam haklarının korunması ile sağlanabilir Bütün hayvanlar saygı görme, insanca gözetilme, bakılma ve korunma hakkına sahiptir. Bu hakları çiğneyerek onları sömüremeyiz. Hiçbir hayvana kötü davranılamaz, acımasız ve talimce eylem yapılamaz. Bir hayvanın öldürülmesi zorunlu olursa, bu bir anda, acı çektirmeden ve korkutmadan yapılmalıdır,” ifadelerini kullandı.

      Hayvanların doğal yaşam alanlarına de değinen Saadet Sayın, “Yabani türden olan bütün hayvanlar, kendi özel doğal çevrelerinde karada, havada ve suda yaşama ve üretme hakkına sahiptir. Eğitim amaçlı olsa bile özgürlükten yoksun kılınmamalıdır. Geleneksel olarak insanların çevresinde yaşayan türden olan bütün hayvanlar, uyumlu bir biçimde türüne özgü yaşam koşulları içinde özgürce yaşama ve üreme hakkına sahiptir. İnsanların yanlarına aldıkları bütün hayvanlar doğal ömür uzunluklarına uygun sürece yaşama hakkına sahiptir. Bütün çalışan hayvanlar iş süresi ve yoğunluğunun sınırlandırılması ve güçlerini arttırıcı bir beslenme ve dinlenme hakkına sahiptir. Hayvanlara fiziki ya da psikolojik acı çektiren deneyler yapmak, hayvan haklarına aykırıdır. Hayvanlardan, insanların eğlencesi olsun diye yararlanılamaz” dedi.

     2004 yılında yürürce giren 5199 Sayılı Hayvan Hakları Koruma Kanunu ile birlikte hayvan haklan konusunda ilk çağdaş yasal düzenleme oluşturulmuştur. Bu kanunla bütün hayvanların yaşama hakları güvence altına alınmış, hayvanlara karşı her çeşit kötü muamele ve uygulamalar yasaklanmış ve kanuni müeyyidelere bağlanmıştır. Hayvanlara karşı işlenen suçlar, kabahatler kanunundan ceza kanununa alınmalı, para cezası değil, hapisle cezalandırılmalıdır. Evcil ve yaban hayvan satışları yasaklanmalıdır. Bakımevlerinden sahiplenmenin önemi vurgulanmalı, üretim çiftlikleri yasaklanmalıdır. Yunus parkları. hayvanat bahçeleri. hayvanlı sirkler, her türlü hayvan dövüştürmek, hayvanlar üzerinde deneyler yasaklanmalıdır.

     Kurulduğundan bu güne kadar; sokak canlarının takibini kolaylaştıran, birçok kimsesiz köpek - kedi yavrusuna yuva bulan, yaralanan ya da hasta sokak canlarına gerek veteriner kliniklerde gerekse, Mersin-Silifke Bakımevlerinde bakımını tedavisini sağlayan, düzenledikleri etkinlikler ve bağışlarla sokak canları için mama tedarik eden KİMCANKO daha çok destekle daha çok hayvan kurtarabilecek. Silifke Bakımevi için de yer tespiti yapıldığını, gerekli izinlerin alınarak projelendirilmiş olup ihale aşamasına gelindiğini de söyleyen Sayın, “Bizden yardımlarını esirgemeyen Silifke Kaymakamı Şevket Cinbir'e, Silifke Belediye Başkanı Mustafa Turgut'a, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'a ve destek olan herkese teşekkür ediyoruz. 4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Günü'nde, doğayı bizimle paylaşan can dostların yaşama haklarının güvence altına alınması ve mutluluklarının devamının sağlanması hususunda herkesi sorumlu olmaya davet ediyorum” diyerek konuşmasın sonlandırdı.

     Yapılan açıklamaların ardından program soru-cevap şeklinde sona erdi.

                          

Kaynak: Editör: Kısmet TURGUT
 
Etiketler: KİMCANKO, Başkanı, Saadet, Sayın:, “Herkesi, sorumlu, olmaya, davet, ediyorum, “,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.