Haber Detayı
01 Mayıs 2018 - Salı 16:44 Bu haber 1822 kez okundu
 
Silifke'de "1 Mayıs" Coşkusu
Silifke'de birçok sendikaya bağlı grup ve işçiler "1 Mayıs" ı coşku ile kutladı.
SİLİFKE Haberi


     Birçok sendikaya bağlı grup ve işçiler, şehir stadyumundan Atatürk Anıt Meydanı'na kadar pankart, müzik ve sloganlar eşliğinde yürüdü. Bu yürüyüşte CHP Mersin Millet Vekilleri Fikri Sağlar ve Aytuğ Atıcı, Silifke Belediye Başkanı Dr. Mustafa Turgut, CHP Silifke İlçe Başkanı Bünyamin Uçar’da yer aldı. Yaklaşık 30 dakikalık bir yürüyüşten sonra kutlama alanına ulaşan katılımcılar polis kontrolünün ardından alana, bağlı bulundukları siyasi/sivil temsilciliklerinin isimleri anons edilerek giriş yaptı.

     1 Mayıs kutlamaları Anıt meydanında toplanan kalabalığın saygı duruşu ve 1 Mayıs marşının okunması ile başladı. Ardından Belediye İş, KESK ve Eğitim-İş temsilcileri birer konuşma yaptı. Konuşmalarda, sendika olarak talep ettikleri istekleri yer aldı. Belediye İş’ten Hatice Bulun “ Bugün 1 Mayıs, işçi sınıfının Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü. Çalışma ve yaşam koşullarımızın belirgin bir şekilde zorlaştığı, en temel haklarımıza yönelik saldırı ve tehditlerin arttığı bir dönemde, biz emekçiler, bir kez daha insanca yaşam, insanca çalışma koşulları için, Taşeron İşçilere ayrımsız, şartsız kadro talebiyle, İş, Emek, Demokrasi, Adalet ve Özgürlük" için alanlardayız. 1 Mayıs; ülkesi, milliyeti, siyasal görüşü, dini, mezhebi, mesleği, cinsiyeti, yaşı ne olursa olsun bütün işçilerin ekmek-barış-özgürlük ve demokrasi için birlikte mücadele ettikleri gündür. 1 Mayıs, sömürüsüz, baskısız, insan onuruna yaraşır bir yaşam için, taleplerimizi haykıracağımız gündür. 1 Mayıs, tüm emekçilerin güçlerini birleştirdiği gündür.‘’ ifadelerini kullanırken, Silifke KESK temsilcisi Aydın Aydın ise konuşmasında, “ Bu ülkenin emeğiyle yaşayan çoğunluğu, ülkenin yok sayılmak istenen gerçek sahipleri buluşuyor. Bu ülke için çalışan ama en temel hakları yok sayılan milyonlar, yurttaş olduklarını hatırlatmak için. "Cumhurun kim olduğunu göstermek için, birlik, mücadele ve dayanışma için buluşuyor. Kadın erkek, genç yaşlı çocuk bu büyük buluşmaya hazırlanıyor. Milyonlar OHAL ile dayatılan yeni rejimin karanlığına teslim olmuyor. Milyonlar bir arada kazanacağımız rengarenk, güneşli güzel günlerin, emek ile kuracağımız geleceğin resmini çizmek için buluşuyor. Milyonlar 1 Mayıs meydanlarında buluşuyor. Birlikte güçlüyüz. Birlikte başaracağız’’ İfadelerini kullandı. Eğitim- İş Silifke Temsilcisi Ahmet Yılmaz ise konuşmasında ,’’Emekçiler milli gelirden paylarını alamamaktadır. Bu nedenle ülkemizde gelir dağılımı oldukça bozuktur. Bu gün halkın büyük bir bölümü açlık sınırı altında hayatını sürdürmektedir. Eğitim İş olarak kamu çalışanlarının iş güvencesini ortadan kaldıracağı kamusal hizmetleri ticarileştirip özelleştirmelere karşı hükümeti her zaman uyarıyoruz. Sermaye güdümünde iktidarlar eli ile ülkemizdeki emeğin sömürülmesi düzenine karşı emekçinin mücadele ve dayanışma ruhunu koruyacağına inanıyoruz. Eğitim iş olarak emeğinize ve iş güvencenize sahip çıkmak için meydanlardayız. Yaşasın birlik, mücadele, dayanışma günü. Yaşasın 1 Mayıs. Yaşasın Eğitim İş’’ dedi.

     Duvarsız Sanat Tiyatrosu’ nun yaptığı Nazım Hikmet temalı gösteri büyük alkış toplayarak takdirleri kazandı. Müzik dinletisi, halk oyunları gösterisinden sonra halk konseri ile kutlamalar olaysız bir şekilde son buldu.

 

 

 

                    

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Silifke'de, "1, Mayıs", , Coşkusu, ,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.