Haber Detayı
23 Nisan 2018 - Pazartesi 14:47 Bu haber 1259 kez okundu
 
Silifke’de 23 Nisan Coşkusu
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Atatürk Anıtı’ nda ve şehir stadyumunda düzenlenen törenle kutlandı.
SİLİFKE Haberi


     Kutlama töreni kapsamında ilk olarak, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunuldu. Ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşımız söylendi.

     Silifke Şehir Stadyumu’nda ki program saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Çiftçi, günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmasında, “23 Nisan 1920 günü, Türkiye Büyük Millet Meclisinin açıldığı ilk gündür. Kişilerin Egemenliği ve Yönetimi sisteminden, Ulusal egemenlik ve demokratik yönetim sistemine geçiştir 23 Nisan 1920. Egemenlik yönetme yetkisidir. Ulusal Egemenlik, yönetme yetkisinin millete ait olmasıdır. Ulusal Egemenlik, milletin kendi kendini idare etmesi, kendisine hükümet edecek siyasi iradeyi, milletvekillerini seçmesi anlamına gelmekte, dış devletlere karşı ise, milli birliğini, millet bütünlüğünü ve bağımsızlığı ifade etmektedir. 19 Mayıs 1919 günü Samsunda yanan meşale ile başlayan kurtuluş destanı; Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışı ile 23 Nisan 1920,de meydana gelen büyük değişimle devam etmiş, Türk Milli birliğinin sağlandığı, sınırları Misak-ı Milli ile saptandığı, Vatanımızın kurtarıldığı, Türk Milletinin binlerce yıllık tarihindeki en büyük devrimi simgeleyen 29 Ekim 1923'te Cumhuriyetin ilanı ile sonuçlanmıştır.

     Cumhuriyetin geleceğini gençlere ve yarının sahipleri çocuklara emanet edecek kadar çocuklarımıza ve gençlerimize güvenini ifade eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk, onlara bir de bayram armağan etmiştir. Bugünde bizlere düşen görev; hem atamızın emanetinin sahibi olduğumuzu göstermek, hem de atamızın aziz hatırasını yâd etmek olmalıdır. Özellikle ülkemize, devletimize ve milletimize yönelik bölücü ve yıkıcı faaliyetler karşısında, her zamankinden daha fazla cumhuriyetimize sahip çıkmak, birliğimize ve bütünlüğümüze kast eden şer odaklarına karşı birbirimize daha sıkı kenetlenmek mecburiyetinde olduğumuz açıktır. Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesi olan "Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir" ilkesi, ülkemizi ilgilendiren siyasal, ekonomik, iç ve dış her türlü kararların sadece Türk Milletine ait olduğu, başka hiçbir ülkenin veya yabancı kuruluşların bu kararlarda vesayet hakkı olamayacağı ve egemenlik haklarımızdan kısmen veya tamamen vazgeçme anlamına gelen her tür teslimiyetçi siyasal anlayışlara kesinlikle izin verilemeyeceğini ifade etmektedir. Ülkemizin bölünmez bütünlüğü, Milli birlik ve beraberliği çerçevesinde bağımsız bir ülke olarak tek amacımız akıl ve bilimin önderliğinde muasır medeniyet seviyesine çıkarmak hatta onu da aşmaktır. Binlerce yıllık ortak bir tarih ve kültürel birikimin meydana getirdiği Türk Milleti, bütün sorunlarına çözüm bulacak ve uygulayacak güç ve yetenektedir. Bu tür bayramları da bu şuur ve düşünce içerisinde değerlendirmek durumundayız.

     Milletimiz tarihte zaferler, fetihler ve büyük medeniyetler kurma yanında, büyük buhranlar ve sıkıntılı dönemler de yaşamış, bu sıkıntılı ve buhranlı dönemlerinde defalarca var olma mücadelesi vermek zorunda kalmıştır. Milli mücadelenin başladığı tarih de böyle büyük sıkıntıların yaşandığı, aziz milletimizin canına kast eden emperyalizmin aziz vatan topraklarını işgal ettiği bir tarihtir. Ama aziz milletimiz tarihin her döneminde karşı karşıya kaldığı zor ve sıkıntılı şartları aşmış, kara bulutları dağıtmıştır. 23 Nisan 1923 de Türk milletinin adeta yeniden doğduğu kutlu bir gündür ve aziz milletimizin gönlünde çok önemli bir yere sahiptir. Zulme uğrayan, vatanı işgal edilen ve davasında haklı bir milletin zulme ve eziyete karşı başkaldırısı olan 23 Nisan, necip milletimizin gurur kaynağı olduğu kadar, dünyadaki tüm ezilmiş ve işgale uğramış milletlerin örnek aldığı asil bir direniş ve bağımsızlık hareketidir. Bugünkü mevcudiyetimizi ve özgürlüğümüzü o günlere borçluyuz. Temelleri yine o günlerde Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan "milli egemenlik" ilkesi İle birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanarak, çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir. Bugün de vazgeçilmez güç kaynağımız millet iradesidir. Yüce bir imanla zafere ve başarıya inanan, bağımsızlık tutkusu ile gönülleri tutuşan Müslüman Türk Milleti; kutlu ve imanlı bir duruşla en büyük güçlüklerin, yoklukların ve yoksullukların bile üstesinden gelinebileceğini tüm dünyaya göstermiştir. Dünya tarihinde eşine pek de rastlanmayan bir kutlu yürüyüşle milletin hakkı olan hakimiyet gücünü yine millete teslim etmiştir. Bu yürüyüşten feyz alan Yüce Türk Milleti, son örneğini 15 Temmuz'da yaşadığımız yeni destanlar yazmıştır. Hâkimiyeti, belli bir zümreye teslim etmek isteyen şer odaklarına karşı göğsünü kurşuna siper eden, gövdesini tankların önüne seren bu yüce millet; Çanakkale'deki, Dumlupınar'daki, Sakarya'daki şehitlerimizin milli egemenlik için yazdığı destana adeta yeni mısralar eklemiştir. Tıpkı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ifade ettiği "Milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararlığı kurtaracaktır" sözünü hayata geçirmiş, Meclisimiz Gazilik, Milletimizin şehitlik unvanı bir kez daha perçinlemiştir. İşte tam da bu sebepledir ki Ülkemizin ilelebet yaşatılması için hepimize ve özellikle de Atatürk'ün 23 Nisan'ı armağan ettiği siz bugünün çocukları yarının büyüklerine çok büyük görevler düşmektedir.

     Sevgili çocuklar, Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en İyi şekilde aktarmak, eri başta gelen görev ve sorumluluğunuzdur. Yakın bir gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak ve Türkiye Cumhuriyeti'ni omuzlarınızda yükselteceksiniz. Ülkemizi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün gösterdiği çağdaş medeniyet seviyesinin üzerine sizler taşıyacaksınız. Sevgiyle, saygıyla, dostlukla ve kardeşlikle üstesinden gelinemeyecek bir sorunun bulunmadığını unutmamanız gerekir. Birlik ve bütünlüğümüze yönelik her türlü saldırı veya tehdit karşısında daha fazla kenetlenerek hiç bir kimsenin, hangi amaçla ve ne şekilde olursa olsun, huzur ve güvenliğimizi bozmasına fırsat vermeyiniz. Ay yıldızlı bayrağımızın altında hepimizin bir ve bütün olarak yaşamasına imkân sağlayan, sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetidir. Tüm kuramlarıyla dimdik ayakta olan devletimiz, gelen saldırılara karşı Cumhuriyetin temel değerlerini korumaya sonuna kadar kararlıdır. Bu durumun sonsuza kadar devam edeceğinden kimsenin şüphesi olmasın.

     Saygıdeğer Veliler! Kıymetli Silifkeliler! Elleri öpülesi Öğretmenler! Atatürk'ü ve bizlere emanet edilen Milli Egemenlik eserini, ilelebet yaşatma hususundaki kararlılığımızı ve azmimizi, nedenleriyle birlikte çocuklarımıza okutmalıyız ve anlatmalıyız. Öğretmeliyiz ki, gelecek kuşaklar uyanık, kararlı, cesaretli ve bilinçli olabilsinler. Tarihi mirasımızı koruma ve kollama konusundaki ödevlerini yerine getirebilsinler.

     Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını ve bu cennet vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anar, öğrencilerimizin bayramını tebrik eder, hepinize sevgi ve saygılarımı sunarım" dedi.

     Konuşmanın ardından 23 Nisan etkinlikleri kapsamında düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrenciler eserlerini okudu. Tören yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin İlçe Kaymakamı Şevket Cinbir, Belediye Başkanı Mustafa Turgut, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Köklü ve şehit yakınları tarafından verilmesi ve öğrenci guruplarının halk oyunları gösterileriyle sona erdi.

 

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Silifke’de, 23, Nisan, Coşkusu,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.