Haber Detayı
26 Nisan 2018 - Perşembe 14:34 Bu haber 2062 kez okundu
 
Silifke’ de Ücretsiz Gebe Okulu
Gebe Okulu, yeni yerine taşınarak Silifke İlçe Sağlık Müdürlüğü binasında hizmete başladı.
SAĞLIK Haberi


      6 aydır hizmet vermekte olan Gebe Okulu, İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne taşınarak yeni yerinde hizmet vermeye başladı. Açılışa Silifke Kaymakamı Şevket Cinbir, İlçe Sağlık Müdürü Yüksel Eren, ebeler ve hemşireler, kursu tamamlayan ve devam eden kursiyerler katıldı. Gebe Bilgilendirme Sınıfı Programı ile; tüm gebelerin, doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemlerine ilişkin bilgi sahibi olmalarını ve bilinçli doğum yapmalarını sağlamak, anne ve baba adaylarına normal doğum eylemi, ağrı yönetimi ve yeni rollerini benimsemeleri konusunda bilgi ve beceri kazandırmak amacıyla açılan ücretsiz eğitime, bugüne kadar 284 anne adayı katıldı.

     Silifke Kaymakamı Şevket Cinbir, “Bugün güzel bir olay için burada toplandık. Her şeyden önce hayatımızın devamı açısından doğum bir gerçekliktir. Önemli olan bu gebelik sürecinin çok iyi yönetilebilmesidir ve sağlıklı bir şekilde atlatılmasıdır. Annelerimiz ve anne adaylarımız kadar babalara da çok büyük görev düşmektedir. Annelerimiz bunu gerek tecrübeyle, gerekse içgüdüsel olarak bunu bir şekilde başarıyor. Fakat babalar genelde bu konuda sınıfta kalıyor. Bu Gebe Okulu’na özellikle eşlerle beraber gelinmesi bu konuda çok önemli bir noktadır. Bu çerçevede babaları ve baba adaylarını da bu eğitime davet ediyoruz.” dedi. Ayrıca Silifke Devlet Hastanesi’nin yerinin bir bağış olduğu konusuna da değinen Cinbir, “Eski Silifke Devlet Hastanesi’ndeki 12000m² lik yerin bir karışı bile bağış değildir. Buranın büyük bir çoğunluğu İl Özel İdaresi’nin mülkiyetindeyken, hastane yapılabilmesi için genişletilmesi amacıyla şahıslara ait alanlar Sağlık Bakanlığı tarafından, bedeli ödenerek kamusallaştırılmıştır. Hastane ihtiyaca cevap veremez hale geldiğinde de hastane Taşucu yolu üzerine taşınmıştır.” diyerek konuya açıklık getirdi.

     Doktor Ersin Aşkım Kılıç yaptığı konuşmada, “Gelişmişlik düzeyini gösteren önemli parametrelerden bir tanesi de anne ve bebek ölüm oranlarıdır. 2017 yılında Türkiye geneli oranlarına baktığımızda, anne ölüm oranı 100.000 de 14,7, Mersin ilimizde de 100.000 de 7,13, Silifke ilçemizde 100.000 de 0 dır. Bebek ölüm oranı ise Türkiye Genelinde 1.000 de 10, Mersin İlimizde 1.000 de 6,17, Silifke İlçemizde 1.000 de 6,04 dür. Sağlık Bakanlığımız anne bebek ölüm oranını en aza indirgemek için çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmalardan biriside Gebe Bilgilendirme Sınıflarının oluşturulması ve yaygınlaştırılmasıdır. Bu kapsamda İlçe Sağlık Müdürlüğümüzce son 6 aydır aktif bir şekilde gebe sınıfı çalışmalarımız devam etmektedir. Gebe eğitimlerindeki amacımız, gebelik dönemimin doğum sürecinin anne ve bebek sağlığı açısından daha güvenli ve güzel geçmesini sağlamak, gebelerimizi duygusal bedensel yönde doğuma ve doğum sonrasına bilinçli bir şekilde hazırlamaktır. Gebe Okulumuzda doktor psikolog, diyetisyen ev doğuma hazırlık eğitmeni ebe görev yapmaktadır. Toplam 4 Hafta süren eğitimlerimizin her bir oturumu yaklaşık 3 saat sürmektedir. Eğitim sürecini tamamlayan gebelerimize katılım belgesi verilmektedir. Doğuma hazırlık konularımız içinde doğum korkusu, gebelikte beslenme, gebelikte sık görülen şikâyetler, lohusa ve yeni doğan bakımı, anne sütü ve emzirme, lohusalık depresyonu konularında, beklenti içindeki anne adaylarına gebelerimizin güncel bilimsel bilgi ve uygulamalarla destek olmaktayız. Şu ana kadar 284 anne adayı gebemiz eğitim programımızdan faydalanmıştır.” diyerek Gebe Okulu amaç ve hizmetleri hakkında bilgi verdi.

 

  

                   

Kaynak: Editör: Kısmet TURGUT
 
Etiketler: Silifke’, de, Ücretsiz, Gebe, Okulu,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.