Haber Detayı
27 Kasım 2018 - Salı 09:07 Bu haber 1074 kez okundu
 
Silifke TSO'dan “Dikkat ve Odaklanma”
Silifke Ticaret ve Sanayi Odası, Eğitim Danışmanı Cumhur Yerebakan'ın anlatımıyla “Dikkat ve Odaklanma” eğitimi verdi.
EĞİTİM Haberi


Sürekli farklı eğitimler, seminerler veren TSO, bu sefer de özellikle veli odaklı bir eğitim verdi. “Dikkat ve Odaklanma” temalı eğitimde, Eğitim Danışmanı Cumhur Yerebakan, velilerden bir süreliğine kendilerini öğrencilerin, çocukların yerine koymasını sağladı. Verdiği örnekler ve yaptığı çalışmayla bizim ne kadar dikkatsiz olduğumuzu bize gösterdi.

Aslında başarısızlık, tembellik olarak adlandırdığımız birçok durumun sadece dikkatsizlikten kaynaklı olduğunu vurgulayan Yerebakan, “Dikkat eksikliği ve dikkat dağınıklılığıyla ile ilgili bir bilgi kirliliği oluşmaya başladı. İnanılmaz yanlış teşhisler konuluyor ve sıkıntılı tedavi süreçlerine giriliyor. Dikkat, insan beyninin birçok uyarılara rağmen tek bir noktaya odaklanabilmesidir. Küçüklükten başlayan dikkat eksikliği, dikkat dağınıklığı ya da odaklanamama gibi kavramlar, yetişkinlik sürecinde de %70 i aynı sorunu yaşamaya devam ediyor. Ve bu kişiler çoğunlukla hayatında çok fazla eş ve iş değiştiren insanlar oluyor. Yani hayatımızda o kadar büyük bir sıkıntılar oluşturuyor.” dedi.

Yetişkinlikte bazı kalıpların kırman zor olduğunu söyleyen Yerebakan, “Üniversite hazırlık çağına kadar olan öğrencilerle hep bireysel çalışmalar yaparken, yetişkinlerle sadece grup çalışmaları yapabiliyorum. Yetişkinlerdeki durum, çocuklardaki durumdan daha vahim. Çocuklar çok çabuk adapte olurken, yetişkinler bir kalıbı kırmakta zorlanıyor ve sorguluyor. Dikkat ve odaklanmanın nörolojik boyutuna da değinen konuşmacı, “Nörolojik Dürtüsellik kavramı, nörolojik tabanlıdır, bunun için doktora, nörologa gitmeniz gerekir. Dürtüsellik kavramı olan çocuklar, küçüklüklerinde yerinde durmaz, siz ne derseniz deyin beyin algılamaz, dinlemez, sürekli hareket halinde ve hırçındır. Bu çocukların doktora gidip tedavi edilmesi gerekir. Bu rahatsızlık bir psikoloğa giderek çözülmez, kesinlikle doktora gitmesi gerekir ve gerekirse ilaç tedavisi de görmelidir.”ifadelerini kullandı.

Yerebakan, “Seçicilik, bölünmüş dikkat ve sürdürülebilir dikkat, bu üç madde dengede olduğunda başarılı olunur. Tek bir tanesinin hat safhada olması yeterli olmaz.  Bu kavramların dengede olması, bunun için de psiko-motor hızımızın çok iyi olması lazım. Bazen bir sözleşme imzalarken, arada bazı maddeler ve kelimeler saklanır ve bunun farkına varmadan imzayı atarız.  Seçici dikkat problemi budur. Görebilmeliyiz, dikkat bunu gerektirir. Ya da aynı zamanda birçok şeyi yapmak bir başarı ya da bir yetenek değildir. Mutlaka bir arada bir şeyleri kaçırıyorsunuz ama farkında değilsiniz. Bu bölünmüş dikkattir. Ve bunu sık sık yaşıyorsanız sizde de bir dikkat sorunu var demektir. Kesinlikle sorun yaşayacaksınız. Sürdürülebilir dikkat olayı çok önemlidir. 40 ya da 50 dakika bir şeyin üzerine odaklanabilmemiz lazım. Odaklanma ya da dikkatin sürdürülebilirliği çok önemlidir.  ” diyerek dikkat konusundaki temel maddelere de değindi.

 

Kaynak: Editör: Kısmet TURGUT
 
Etiketler: Silifke, TSO'dan, “Dikkat, ve, Odaklanma”,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.