Haber Detayı
27 Temmuz 2018 - Cuma 11:33 Bu haber 1511 kez okundu
 
Yusuf Gün: “Tuta, 2 Günde Bölgedeki Bütün Domatesleri Mahvedebilir!..”
İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Silifke'de faaliyet gösteren zirai ilaç bayileriyle toplantı düzenleyerek 2018 üretim döneminde akdeniz meyve sineği ve tuta(domates güvesi) hakkında bilgi vererek uyarılarda bulundu.
SİLİFKE Haberi


     Silifke Halk Eğitim Merkezi'nde yapılan toplantıda, bölgemizdeki tarımsal mücadele konusunda bilgiler veren İlçe Müdürü Yusuf Gün yaptığı konuşmada, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın akdeniz meyve sineği ve tuta karşısında acil eylem programı uyguladığını dile getirdi. Bölgemizde özellikle AMS ile mücadelede Mersin ilinde Kalkınma Bakanımız Lütfi ELVAN beyin ve Mersin valiliğimizin çok büyük desteğiyle sert çekirdekli ürünler için tuzak dağıtımının gerçekleştirildiği ve eğitim çalışmalarının sürdüğünü dile getiren Yusuf Gün, “Tarım Bakanlığı tarafından geçen ay düzenlenen toplantıda, özellikle bölgesel olarak, akdeniz meyve sineği ve tuta konusunda, ciddi sıkıntılarımız olduğu dile getirildi. Bunun da birinci sebebi geçen sene yaşadığımız iklimsel sorunların etkisinin bu sene de sürmesi. Akdeniz meyve sineği konusunda çok büyük bir sıkıntı yaşamadan dönemi kapattık. İlçemizde karma kapama bahçeleri çok fazla değil ve sert çekirdekli meyve üretiminde turfanda üretimden dolayı büyük döküntü yaşamadan üretim sezonunu geçirdik. Bu konuda ilçe müdürlüğü elemanlarının vadi köylerinde ve ovada bulunan nar üreticileriyle temas halindedir. Ama tuta çok önemli bir konumda. Bunun da sebebi, hem yaylalarda yapılan domates üreticiliği, hem de kısa zaman sonra başlayacak olan güzlük domates ekimi. Tuta, sadece 2 günde bölgedeki bütün domatesleri mahvedebilecek kapasiteye sahip. O yüzden tuta ile mücadele son derece önemli ve hassas bir konudur. İlçemizde 10 bin dekar yazlık domates ekiminin yapıldı. Tuta zararlısına karşı doğru zamanında ve TOPLU mücadelenin yapılmadığı taktirde çok kısa sürede ürün alınamayacak derecede çiftçilerimizin zarar görebilir. Bu nedenle çiftçilerimizin, bayilerimiz İlçe Tarım Orman Müdürlüğü teknik elemanlarınca sürekli takibi ve eğitimi yapılarak, bu zararlıdan ayrı üretim gerçekleştirilerek İlçe ekonomisine ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlanacaktır.” ifadelerini kullandı.
     “Ne kadar çok eğitim çalışması yapıp, halkımız bilgilendirir ve bilinçlendirirsek, ürünlerimizden o kadar güzel verim alırız. Önemli olan, bu biyolojik ve kültürel mücadelede el birliğiyle savaşmak ve ortak noktada buluşabilmek.” diyen Yusuf Gün, üreticilerin 2009 yılında tuta zararlısına verilen savaşı kazanarak kilosu 10 liraya sattığını ve ürünlerin ihracatta ve iç piyasada çok iyi değer bulduğunu hatırlatarak bu zararlıya karşı çiftçilerimizi kimyasal mücadelenin yanında biyoteknik mücadeleye ve kültürel mücadele tekniklerine yönlendirilerek ve üreticilerimizin toplu mücadele yapmasıyla sorunun en az zararla atlatılacağını vurguladı.
     İlce tarım Müdürlüğü teknik personeller bölgede yaptıkları sorunları anlatarak bayilerle karşılıklı sohbet içerisinde yapılabilecekleri konusunda ortak çalışma kararıyla 2018 yılı seralarda güzlük domateslerin ekiminden önce geniş katılımlı bir toplantı düzenleme kararı aldı.

 

                           

 

Kaynak: Editör: Kısmet TURGUT
 
Etiketler: , Yusuf, Gün:, “Tuta,, 2, Günde, Bölgedeki, Bütün, Domatesleri, Mahvedebilir!..”,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.